Węgry zablokowały wstąpienie Ukrainy do centrum cyberobrony przy NATO

Węgry zablokowały przyjęcie Ukrainy do Centrum Doskonalenia Cyberobrony przy NATO - poinformował portal Europejska Prawda. Sekretarz Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow powiedział, że taką decyzję blokuje jeden sąsiadującyh z Ukrainą krajów, należacy do UE.
Zobacz wideo

Ołeksij Daniłow poinformował w czwartek w jednym z programów telewizyjnych, że Kijów latem 2021 roku złożył dokumenty w sprawie dołączenia do instytucji "Cyber-NATO". Jak dodał, decyzje w ramach tego formatu są podejmowane na zasadzie konsensusu.

- Jeden z europejskich krajów odmówił udziału naszemu krajowi w tej instytucji - powiedział Daniłow. Podkreślił przy tym, że weto zgłoszono mimo tego, że na Ukrainie trwa wojna i kraj stale pada ofiarą cyberataków. Wskazał, że decyzję zablokowało jedno z państw UE, sąsiad Ukrainy.

Europejska Prawda pisze w piątek, powołując się na źródła, że z prawo weta w sprawie członkostwa Ukrainy w Centrum Doskonalenia Cyberobrony NATO (NATO Cooperative Cyber Defence Centre of Excellence - CCDCOE) zastosowały Węgry.

Według źródeł Ukraina miała zostać członkiem CCDCOE z dniem 1 stycznia 2022 roku, ale proces zablokował Budapeszt.

Węgry od jesieni 2017 roku blokują spotkania NATO-Ukraina na wysokim szczeblu w związku z ustawą oświatową na Ukrainie. Budapeszt twierdzi, że godzi ona w prawa mniejszości węgierskiej na ukraińskim Zakarpaciu. Takie same zarzuty Węgry wysuwają wobec ukraińskiej ustawy o języku.

TOK FM PREMIUM