Natalia Maliszewska nie wystartuje w wyścigu na 500 m w short tracku. Znów pozytywny wynik testu na COVID-19

Natalia Maliszewska, jedna z nadziei medalowych na Igrzyskach w Pekinie nie wystartuje w eliminacjach wyścigu na 500 metrów. Test covidowy przed startem był pozytywny, Polka nie została dopuszczona do startu.

- Dramat!!!!!!!!!! Natalia Maliszewska nie została dopuszczona do startu. Testy znów pozytywne……. - poinformował Aleksander Dzięciołowski z TVP Sport.

Chwilę później te smutne wieści potwierdził Polski Komitet Olimpijski. - Natalia Maliszewska miała pozytywny wynik testu na COVID-19 i nie wystąpi w wyścigu na 500 m w short tracku - napisano w komunikacie. 

Karuzela z testami 

"Informujemy, że dzięki działaniom i staraniom kierownictwa Polskiej Misji Olimpijskiej oraz PKOl, Natalia Maliszewska została zwolniona z hotelu izolacyjnego i przebywa już w wiosce olimpijskiej w Pekinie!" - napisano na Twitterze PKOl w piątek wieczorem. 

Krótko wcześniej informację, że jest szansa na występ Maliszewskiej, która miała pozytywny wynik testu na koronawirusa (przechodziła chorobę bezobjawowo), przekazał minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk. O sprawie informował też sport.pl.

W piątkowe przedpołudnie czasu polskiego wydawało się bowiem, że nie ma już żadnych szans na występ polskiej zawodniczki. "Natalia Maliszewska po kolejnym pozytywnym wyniku testu na koronawirusa nie wystartuje w wyścigu na 500 m w igrzyskach w Pekinie" - informował wówczas PKOl. Polka, która odnosiła sukcesy na tym dystansie, była jedną z faworytek olimpijskiej rywalizacji.

26-letnia zawodniczka Juvenii Białystok, najbardziej utytułowana reprezentantka Polski w short tracku, która do stolicy Chin przyleciała 27 stycznia razem z główną części± biało-czerwonej ekipy, trzy dni później uzyskała pozytywny wynik testu na koronawirusa. Wcześniej zakażenia potwierdzono m.in. u części kadry łyżwiarskiej rywalizującej na długim torze.

W środę kolejny test Maliszewskiej dał wynik negatywny, co oznaczało, że - zgodnie z obowiązującymi przepisami - jeszcze jeden taki rezultat pozwoliłby jej wrócić do wioski olimpijskiej i przystąpić do rywalizacji sportowej w koronnej konkurencji. W czwartek kolejne badanie dało wynik pozytywny, ale ponieważ stężenie wirusa było niewielkie, polska ekipa liczyła, że przy kolejnym negatywnym panel ekspertów medycznych uwzględni wniosek o dopuszczenie Polki do startu. W piątek wynik był jednak ponownie pozytywny.

Maliszewska to jedna z największych nadziei reprezentacji Polski na medal tegorocznych igrzysk. Na dystansie 500 m jest m.in. zdobywczynią Pucharu Świata (2018/19), srebrną medalistką MŚ (2018) i mistrzynią Europy (2019). W trwającym sezonie zwyciężyła w zawodach PŚ na olimpijskim torze w Pekinie, była druga w Nagoi, a łącznie uplasowała się na trzeciej pozycji. W igrzyskach byłaby w wąskim gronie kandydatek do medalu.

W piątek 11 lutego rozpoczną się zmagania w short tracku na dystansie 1000 m, na którym Maliszewska też dwukrotnie stanęła na podium zawodów Pucharu Świata, była szósta w mistrzostwach Europy w 2020 roku oraz siódma w klasyfikacji PŚ obecnego sezonu, m.in. po trzecim miejscu w Debreczynie.

Posłuchaj podcastu!

TOK FM PREMIUM