Amerykańscy żołnierze w Polsce. To "dowód solidarności z naszymi sojusznikami w okresie niepewności"

Nasz wkład oraz udzielone Polsce przez nasz kraj wsparcie są dowodem solidarności z naszymi sojusznikami w tym okresie niepewności - ocenił Christopher Donahue, dowódca 82. Dywizji Powietrznodesantowej USA. Amerykańscy żołnierze wylądowali w podrzeszowskiej Jasionce. Zdaniem min. Mariusza Błaszczaka ich obecność przy granicy z Ukrainą, to "najlepsza odpowiedź na zagrożenia".
Zobacz wideo

W niedzielę na lotnisku w podrzeszowskiej Jasionce wylądowali amerykańscy żołnierze z 82. Dywizji Powietrznodesantowej USA, którzy będą stacjonować w Polsce. - Odstraszanie i solidarność to najlepsza odpowiedź na agresywną politykę Moskwy, na agresywną próbę odbudowy imperium rosyjskiego - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak.

- Jesteśmy wdzięczni naszym polskim sojusznikom za zaproszenie, hojność oraz ciepłe przyjęcie. Wasze zaangażowanie w udzielanie wsparcia naszym spadochroniarzom jest najlepszym przykładem żelaznego sojuszu pomiędzy naszymi narodami - powiedział gen. Christopher Donahue, dowódca 82. Dywizji Powietrznodesantowej USA. Generał był ostatnim wojskowym z USA, który opuścił Kabul, podczas ubiegłorocznej ewakuacji amerykańskich sił z Afganistanu.

Czytaj więcej na https://wydarzenia.interia.pl/podkarpackie/news-ostatni-zolnierz-usa-w-afganistanie-wyladowal-w-rzeszowie-to,nId,5816808#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

- Oddziały 82. Dywizji Powietrznodesantowej otrzymały rozkaz przemieszczenia do Polski w celu wzmocnienia sojuszniczej gotowości i interoperacyjności we wszystkich domenach oraz jeśli zajdzie taka potrzeba obrony sojuszu NATO. Jest to kontynuacja ścisłej współpracy z naszymi polskimi sojusznikami. Oba nasze narody uczestniczą w wielu corocznych ćwiczeniach, takich jak Swift Response. Ostatnie takie ćwiczenia odbyły się w maju 2021 roku - dodał.

- Nasz wkład oraz udzielone Polsce przez nasz kraj wsparcie są dowodem solidarności z naszymi sojusznikami w tym okresie niepewności. Razem jesteśmy gotowi. Decyzja o wysłaniu żołnierzy do Polski jest racjonalnym posunięciem, które służy realizacji wspólnego celu, jakim jest zapobieganie wojnie, obrona oraz ochrona naszych sojuszników - podkreślił Donahue. - To dla nas zaszczyt pracować ramię w ramię z Polakami - zaznaczył dowódca 82. Dywizji Powietrznodesantowej USA.

Zwiększenie liczebności amerykańskiego kontyngentu w Polsce to efekt napięcia związanego z sytuacją na Ukrainie. Rosja od miesięcy gromadzi wojska przy granicy z Ukrainą. Według agencji Reutera Rosjanie zgromadzili 70 proc. sił potrzebnych do przeprowadzenia pełnej inwazji. Według informatorów Reutersa, jeśli do takiego ataku dojdzie, to może zginąć 5-25 tys. żołnierzy ukraińskich, 3-10 tys. rosyjskich oraz 25-50 tys. cywilów. Miliony obywateli Ukrainy mogłoby zdecydować się na ucieczkę z kraju.

TOK FM PREMIUM