Konsultacje przed spotkaniem z Władimirem Putinem. Emmanuel Macron rozmawiał z Joe Bidenem

W ramach konsultacji przed poniedziałkowym spotkaniem z Władimirem Putinem w Moskwie prezydent Francji Emmanuel Macron rozmawiał telefonicznie z prezydentem USA Joe Bidenem. Jak poinformował w Biały Dom, rozmowa dotyczyła sytuacji wokół Ukrainy.
Zobacz wideo

Prezydenci USA i Francji "omówili obecne zabiegi dyplomatyczne i działania odstraszające podejmowane w reakcji na koncentrację wojsk rosyjskich na granicach Ukrainy" - głosi komunikat Białego Domu.

Obaj przywódcy ponownie podkreślili swoje poparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy.

Jak poinformował Pałac Elizejski, 40-minutowa rozmowa prezydentów USA i Francji, druga już w tym tygodniu, dotyczyła głównie "dobrej koordynacji działań" przed wyjazdem Emmanuela Macrona do Moskwy.

Sytuacja wokół Ukrainy była także tematem niedzielnej rozmowy telefonicznej szefów dyplomacji USA i Francji. Antony Blinken i Jean-Yves Drian poruszyli m.in. kwestię "wspólnych działań na rzecz wzmocnienia wschodniej flanki NATO.

W poniedziałek prezydent Emmanueal Macron spotka się w stolicy Rosji z prezydentem Władimirem Putinem, a następnego dnia, w Kijowie, z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Musimy doprowadzić do deeskalacji napięć - podkreślił francuski przywódca w wywiadzie dla niedzielnej gazety "Journal du Dimanche". 

"Putin zgromadził 70 proc. sił potrzebnych do pełnej inwazji"

Agencja Reutera poinformowała w niedzielę, powołując się na rozmowy z amerykańskimi dyplomatami, że w ciągu ostatnich dwóch tygodni liczba rosyjskich grup taktycznych na terenach przy granicy z Ukrainą wzrosła z 60 do 83. Moskwa ciągle powiększa swoje siły, bo kolejnych 14 jednostek transportowanych jest na tereny przygraniczne.

Zgodnie z ustaleniami Reutersa obecnie Rosja zgromadziła 70 proc. sił potrzebnych do przeprowadzenia pełnej inwazji na Ukrainę.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM