Reuters: Boris Johnson przyleci do Warszawy. Tematem rozmów będzie sytuacja na Ukrainie

Boris Johnson przyleci do Polski w najbliższy czwartek - poinformoała agencja Reutera.

Reuters przekazał wiadomość, że jutro - czwartek 10 lutego do Polski przyleci premier Wielkiej Brytanii. Boris Johnson ma spotkać się z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim. Tematem rozmów ma być sytuacja na Ukrainie.

Przypomnijmy, że 7 lutego Wielka Brytania poinformowała, że wyśle do Polski 350 żołnierzy, by wzmocnić wschodnią flankę NATO.

Boris Johnson: Rosyjska inwazja na Ukrainę tylko wzmocni NATO

W tekście opublikowanym w "The Times" Boris Johnson zapewnił, że Wielka Brytania nie będzie się uchylać, a jej wsparcie dla Europy i NATO pozostanie "bezwarunkowe i niezachwiane". Podkreślił, że jest gotowa podjąć kolejne kroki poza wysłaniem dodatkowych 350 żołnierzy do Polski, co ogłosił w poniedziałek minister obrony Ben Wallace.

Johnson napisał, że Wielka Brytania przygotowuje się do wzmocnienia dowodzonej przez siebie NATO-wskiej grupy bojowej w Estonii i może zwiększyć wkład w ćwiczenia Wspólnego Korpusu Ekspedycyjnego (JEF), dowodzonej przez Brytyjczyków formacji składającej się z jednostek z 10 krajów skandynawskich i północnoeuropejskich. Zapowiedział, że może też zaangażować się w obronę południowo-wschodniej Europy poprzez rozmieszczenie tam myśliwców RAF Typhoon i okrętów wojennych. Przypomniał, że HMS Prince of Wales, najnowszy brytyjski lotniskowiec, jest obecnie okrętem dowodzenia NATO-wskich Morskich Sił Wysokiej Gotowości.

DOSTĘP PREMIUM