Zagadka długiego stołu u Putina rozwiązana? Media o kulisach wizyty Macrona w Moskwie

Prezydent Emmanuel Macron odmówił przed spotkaniem z prezydentem Władimirem Putinem poddania się rosyjskim testom PCR. Media informują, powołując się na źródła w Pałacu Elizejskim, że doradcy nie chcieli, by DNA prezydenta Macrona znalazło się w posiadaniu Rosjan. W rezultacie Macron był trzymany na dystans od rosyjskiego przywódcy podczas długich rozmów na temat kryzysu wokół Ukrainy - podaje Reuters.
Zobacz wideo

Według źródeł delegacja francuska została poinformowana przez Kreml o protokole sanitarnym stosowanym przez prezydenta Putina, który wymaga od wszystkich poddawania się testom przed kontaktem z prezydentem Rosji. "Wiedzieliśmy bardzo dobrze, że to oznacza brak uścisku dłoni i ten długi stół. Ale nie mogliśmy zaakceptować, że uzyskają DNA prezydenta" - wyjaśniło mediom jedno ze źródeł.

"Rosjanie powiedzieli nam, że Putin musi pozostać w ścisłej bańce zdrowotnej" – podało drugie źródło. W rezultacie Macron był trzymany na dystans od rosyjskiego przywódcy podczas długich rozmów na temat kryzysu wokół Ukrainy - podaje Reuters. Pałac Elizejski potwierdził, że uznał protokół zdrowotny Kremla za "nie do zaakceptowania".

Reżim sanitarny Putina

Od początku pandemii koronawirusa Putin nałożył na swoich gości bardzo rygorystyczny protokół, aby uniknąć zakażenia. Premier Węgier Viktor Orban czy prezydent Iranu Ebrahim Raisi, podobnie jak prezydent Francji, nie mogli podać dłoni Putinowi podczas ostatnich wizyt w Rosji. Innym, jak prezydentowi Kazachstanu, pozwolono w czwartek uścisnąć dłoń i usiąść bliżej.

Macron poddał się testowi PCR przed wyjazdem z Francji, a jego lekarz przeprowadził test antygenowi, gdy byli w Moskwie – podała agencja Reuters.

Posłuchaj podcastu!

TOK FM PREMIUM