Ukraina alarmuje. "Od początku doby przeciwnik 29 razy naruszył rozejm w Donbasie"

Od początku doby wspierani przez Rosję separatyści w Donbasie naruszyli rozejm 29 razy - poinformował w czwartek sztab Operacji Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy. Jak dodano, to informacje według stanu z godz. 11 (godz. 10. w Polsce)
Zobacz wideo

Według sztabu w przypadku 27 naruszeń zawieszenia broni wykorzystano uzbrojenie zabronione przez porozumienia mińskie. "Ze szczególnym cynizmem rosyjskie okupacyjne wojska przeprowadziły ostrzał miejscowości Stanica Ługańska w obwodzie ługańskim" - czytamy.

Z artylerii kalibru 122 mm wystrzelono 32 pociski - poinformowano. Uszkodzone zostało przedszkole, w którym podczas ostrzału były dzieci - dodano. Uszkodzono też infrastrukturę: połowa miejscowości została bez prądu. Ze wstępnych danych wynika, że obrażeń doznało troje pracowników przedszkola. Personel i dzieci ewakuowano do schronu.

Sztab poinformował też o ostrzałach przeprowadzonych w kierunku wielu innych miejscowości. - Łącznie od początku doby w wyniku działań przeciwnika ranny został jeden ukraiński żołnierz i dwoje cywilów - podano.

"Należy zaznaczyć, że przeciwnik wykorzystuje swoje propagandowe metody prowadzenia wojny informacyjnej w celu oskarżenia sił zbrojnych Ukrainy o ostrzały ludności cywilnej, przykrywając tym swoje podstępne działania" - czytamy w komunikacie sztabu.

Jak podkreślono, siły ukraińskie otwierały ogień w odpowiedzi "w celu zatrzymania aktywności ogniowej przeciwnika".

Posłuchaj podcastu!

TOK FM PREMIUM