Prezydent Joe Biden: Wszystko wskazuje, że Rosja szykuje się do wejścia na Ukrainę

Wszystkie wskazania, jakie mamy, mówią o tym, że Rosja jest gotowa do wejścia na Ukrainę i może dojść do tego w ciągu najbliższych dni - powiedział prezydent USA Joe Biden. Dodał, że wciąż możliwe jest dyplomatyczne rozwiązanie kryzysu.
Zobacz wideo

- Wszystkie wskazania, jakie mamy, mówią o tym, że Rosja jest gotowa do wejścia na Ukrainę - powiedział prezydent Stanów Zjednoczonych, zwracając się do dziennikarzy w drodze do śmigłowca Marine One. Jak dodał Joe Biden, istnieje "wysokie ryzyko", że do ataku dojdzie w ciągu najbliższych kilku dni, a Rosja prowadzi obecnie "operację pod fałszywą flagą", by wykreować pretekst do inwazji.

Prezydent USA zaznaczył jednak, że wciąż istnieje szansa dyplomatycznego wyjścia z kryzysu i dlatego poprosił sekretarza USA o wystąpienie na forom Rady Bezpieczeństwa ONZ.

"Rosja podjęła ruchy w kierunku inwazji"

Wcześniej ambasador USA przy ONZ powiedziała, że "dowody wskazują na to, że Rosja podjęła kroki w kierunku inwazji, to kluczowy moment".  Linda Thomas-Greenfield zapowiedział też niespodziewane wystąpienie szefa dyplomacji USA Antony Blinkena podczas Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Rano prorosyjscy separatyści z Donbasu oskarżyli wojska ukraińskie o ostrzelanie ich pozycji ogniem moździerzowym, naruszając porozumienia o zakończeniu walk.

TOK FM PREMIUM