Blinken w ONZ: Rosyjskie siły przygotowują się do ataku na Ukrainę w ciągu najbliższych dni

Nasze informacje jasno wskazują, że rosyjskie siły przygotowują się do ataku na Ukrainę w ciągu najbliższych dni - poinformował sekretarz stanu USA Antony Blinken podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ.
Zobacz wideo

- Nasze informacje jasno wskazują, że te siły, w tym siły lądowe, powietrzne, okręty, przygotowują się do rozpoczęcia ataku przeciwko Ukrainie w nadchodzących dniach - oświadczył szef amerykańskiej dyplomacji podczas zwołanego przez Rosję posiedzenia RB ONZ.

Antony Blinken stwierdził, że Rosja już podjęła kroki w kierunku wojny, próbując stworzyć pretekst do inwazji, mówiąc m.in. o możliwym ataku bronią chemiczną. Szef amerykańskiej dyplomacji dodał, że USA mają też informacje o tym, iż na liście celów rosyjskiej agresji znajduje się Kijów, a także że Rosja ma plany ataku przeciwko konkretnym grupom Ukraińców.

Wezwał przy tym Rosję do jasnego zaprzeczenia istnieniu takich planów i dodał, że z radością przyjmie krytykę, jeśli informacje USA się nie potwierdzą.

Joe Biden ostrzega

Także prezydent Joe Biden poinformował dziś, że "Rosja jest gotowa do wejścia na Ukrainę i może dojść do tego w ciągu najbliższych dni".  Zdaniem amerykańskiego prezydenta wciąż możliwe jest dyplomatyczne rozwiązanie kryzysu.

Przypomnijmy, że w czwartek rano prorosyjscy separatyści z Donbasu oskarżyli wojska ukraińskie o ostrzał, czyli o złamanie zawieszenia broni.

Władze w Kijowie alarmowały z kolei, że od rana 17 lutego "przeciwnik 29 razy naruszył rozejm w Donbasie".

Posłuchaj:

TOK FM PREMIUM