Biden: Jestem przekonany, że Władimir Putin podjął decyzję o inwazji na Ukrainę

Jestem przekonany, że prezydent Rosji Władimir Putin podjął już decyzję o inwazji na Ukrainę - powiedział prezydent USA Joe Biden. Dodał, że USA mają informacje świadczące o tym, że do ataku dojdzie w ciągu najbliższych kilku dni.
Zobacz wideo

- Jestem przekonany, że prezydent Rosji Władimir Putin podjął już decyzję o inwazji na Ukrainę, mam powody, by tak uważać - powiedział Biden podczas wystąpienia po wirtualnym spotkaniu z przywódcami kluczowych państw NATO, w tym Polski. Powołał się przy tym na "znaczące zdolności wywiadowcze" USA.

Amerykański prezydent dodał, że USA są przekonane, że celem Rosji będzie Kijów. Wskazał, że rosyjscy żołnierze otoczyli Ukrainę.

Biden ocenił, że do ataku może dojść w ciągu najbliższych kilku dni, choć dodał, że wciąż nie jest za późno, by Rosja wybrała dyplomację. Ale dodał, że jeśli Moskwa wybierze wojnę, poniesie wysoki koszt. Zapewnił też, że USA będzie bronić "każdego cala terytorium NATO" przed jakimkolwiek zagrożeniem, a także wspierać Ukraińców. Wykluczył jednocześnie bezpośredni udział USA w walkach na Ukrainie.

W tym samym czasie rosyjskie media informują o "wybuchu", do którego miało dojść w Doniecku. Ukraińskie Centrum Komunikacji Strategicznych uważa, że "to świadoma prowokacja bojowników" i zaznacza, że Kijów wielokrotnie zaprzeczał temu, jakoby zamierzał atakować przeciwnika. Jednocześnie separatyści ogłosili, że rozpoczynają ewakuację rosyjskich obywateli mieszkających na terytoriach okupowanych na teren Rosji. 

Również w piątek pojawiła się informacja, że prezydent Rosji Władimir Putin podpisał wezwanie rosyjskich rezerwistów do odbycia szkolenia wojskowego. W sobotę 19 lutego Putin ma obserwować ćwiczenia z udziałem strategicznych sił jądrowych. Udział w ćwiczeniach wezmą rosyjskie siły powietrzno-kosmiczne i przeznaczenia strategicznego, a także oddziały Południowego Okręgu Wojskowego. Rosja zalicza do tego okręgu m.in. regiony graniczące z Ukrainą i anektowany Krym. Zaangażowane zostaną także oddziały Floty Czarnomorskiej, stacjonującej w Sewastopolu na anektowanym Krymie, i Floty Północnej.

TOK FM PREMIUM