Konflikt Rosja - Ukraina. Biden zgodził się na spotkanie z Putinem. Nowe rozmieszczenie wojsk rosyjskich

Prezydent USA Joe Biden zgodził się na propozycję spotkania z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem pod warunkiem, że do tego czasu nie dojdzie do inwazji Rosji na Ukrainę - przekazała w niedzielę w nocy rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki. Dodała jednak, że Rosja kontynuuje przygotowania do napaści na pełną skalę.
Zobacz wideo

"Jak wielokrotnie jasno deklarował prezydent, jesteśmy zaangażowani na rzecz dyplomacji aż do momentu rozpoczęcia inwazji. Sekretarz Blinken i minister spraw zagranicznych Ławrow mają spotkać się w tym tygodniu w Europie, o ile Rosja nie zdecyduje się na działania militarne. Prezydent Biden zaakceptował co do zasady propozycję spotkania z prezydentem Putinem po tych rozmowach" - napisała w oświadczeniu Psaki, podkreślając, że warunkiem spotkania jest powstrzymanie się od napaści na Ukrainę.

Rzeczniczka dodała, że choć USA są gotowe do dyplomacji, są również gotowe do nałożenia szybkich i dotkliwych sankcji, jeśli Rosja wybierze wojnę.

"A obecnie Rosja zdaje się kontynuować przygotowania do napaści na Ukrainę na pełną skalę w bardzo krótkim czasie" - zaznaczyła Psaki.

Oświadczenie rzeczniczki jest odpowiedzią na działania prezydenta Francji Emmanuela Macorna, który miał zaproponować obu liderom spotkanie. Obaj mieli się na nie zgodzić.

Jak podały w niedzielę amerykańskie media, w tym m.in. telewizja CBS, służby wywiadowcze USA mają informację, że rozkaz do ataku na Ukrainę został już przekazany wojskowym w ostatnich dniach. Według CBS, według planów atak ma objąć cały kraj, wraz z atakami przeciwko największym miastom i ma być zakończony okupacją.

Konflikt Rosja - Ukraina. Rozmowy Emmanuel Macron - Wladimir Putin

Emmanuel Macron ponownie w niedzielę rozmawiał z Władimirem Putinem. Pierwszą i drugą rozmowę prezydentów Francji i Rosji przedzieliła rozmowa Emmanuela Macrona z amerykańskim prezydentem Joe Bidenem, poinformował Pałac Elizejski.

Francuski prezydent rozmawiał już w niedzielę po południu przez prawie dwie godziny ze swoim rosyjskim odpowiednikiem w ramach serii dyskusji między głowami państw, aby spróbować uniknąć konfliktu zbrojnego na wschodzie Ukrainy, poinformował Pałac Elizejski.

Druga rozmowa trwała prawie godzinę i była poprzedzona rozmową prezydenta Francji z prezydentem Stanów Zjednoczonych.

Jak informował Reuters podczas pierwszej rozmowy Macron i Putin uzgodnili, że podejmą wszelkie działania, by zachować pokój.

W niedzielę Emmanuel Macron rozmawiał też telefonicznie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Konflikt Rosja - Ukraina. Nowe miejsca rozmieszczenia wojsk rosyjskich przy granicy z Ukrainą

Zgodnie ze zdjęciami satelitarnymi amerykańskiej firmy Maxar, w Rosji w pobliżu granicy z Ukrainą pojawiło się wiele nowych miejsc rozmieszczenia w terenie czołgów, sprzętu i żołnierzy, informuje Reuters.

„Ta nowa działalność reprezentuje zmianę schematu wcześniej obserwowanych rozmieszczeń grup bojowych (czołgów, transporterów opancerzonych, artylerii i sprzętu pomocniczego)" – stwierdził Maxar w komunikacie wydanym w niedzielę.

"Według stanu obecnego nie jest sformowana grupa uderzeniowa Rosji ani w jednym miejscu, w którym otoczono Ukrainę" - powiedział minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow, cytowany przez portal Ukraińska Prawda.

"Więc według mnie nieodpowiednim jest mówienie, że jutro czy pojutrze będzie atak" - dodał. Nie oznacza to jednak, że nie ma zagrożenia - wskazał.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział w niedzielę wywiadzie dla CNN, że według doniesień amerykańskiego wywiadu "jesteśmy na skraju inwazji" rosyjskiej na Ukrainę.

Zaznaczył jednak, że "dopóki faktycznie nie wjadą czołgi" będzie korzystał "z każdej okazji, by dyplomatycznie zniechęcić (prezydenta Rosji Władimira) Putina" do agresji na Ukrainę.

Konflikt Rosja - Ukraina. USA ostrzega przed zamachami w centrach handlowych w Rosji

Amerykański Departament Stanu i ambasada USA w Moskwie wydała w niedzielę ostrzeżenie o zagrożeniu zamachami w centrach handlowych i innych miejscach publicznych w Rosji. Resort powołał się na niesprecyzowane doniesienia medialne.

"Według źródeł medialnych, istnieją groźby ataków przeciwko centrom handlowym, stacjom kolejowym i metra oraz innych publicznych miejscach gromadzenia się ludzi w dużych miastach, w tym Moskwie i Sankt Petersburgu, a także na obszarach podwyższonych napięć wokół rosyjskich granic z Ukrainą" - napisano w komunikacie.

Władze poradziły obywatelom USA, by m.in. unikać tłumów, mieć się na baczności w miejscach uczęszczanych przez turystów oraz "mieć plany ewakuacji, które nie polegają na pomocy władz USA".

Nie jest jasne, o jakich źródłach medialnych mówi ambasada, ale lokalne media podały w niedzielę, że w Wołgogradzie na południowym zachodzie Rosji ewakuowano cztery centra handlowe z powodu fałszywych alarmów bombowych. O tym, że Kreml może oskarżyć Ukrainę o zamach terrorystyczny na terytorium Rosji ostrzegał w czwartek w wyst±pieniu przed Radą Bezpieczeństwa ONZ szef dyplomacji USA Antony Blinken.

Do wydanego przez ambasadę w Moskwie alertu odniosła się rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

"Pytanie do ambasady USA w Moskwie: czy przekazaliście odpowiednie informacje swoim rosyjskim kolegom przez partnerskie kanały? Jeśli nie, to jak to wszystko rozumieć?" - napisała na swoim koncie w serwisie Telegram.

TOK FM PREMIUM