USA ostrzega: Rosja ma listę Ukraińców, których trzeba zabić albo wysłać do obozów po inwazji

Stany Zjednoczone ostrzegają ONZ, że Rosja ma listę Ukraińców, których "trzeba zabić albo wysłać do obozów" po inwazji - donosi agencja AFP.
Zobacz wideo

Ostrzeżenie miało być zawarte w liście do Wysokiej Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Michelle Bachelet. Notatkę miał podpisać Bathsheba Nell Crocker, ambasador USA przy ONZ w Genewie. - Stany Zjednoczone mają wiarygodne informacje, które wskazują, że siły rosyjskie tworzą listy zidentyfikowanych Ukraińców, którzy mają zostać zabici lub wysłani do obozów po okupacji wojskowej - czytamy w liście.

Rosjanie mają też stosować "śmiertelne środki", żeby rozpraszać pokojowe protesty ludności cywilnej. Notatka ostrzega, że rosyjska inwazja na Ukrainę może wiązać się z nadużyciami, takimi jak porwania lub tortury, i może być wymierzona m.in. w dysydentów politycznych oraz mniejszości religijne i etniczne.

Według szacunków USA i zachodnich sojuszników w ostatnich tygodniach Rosja umieściła w pobliżu granic Ukrainy ponad 150 000 żołnierzy. Moskwa zaprzecza, że planuje zaatakować sąsiada, ale jednocześnie domaga się gwarancji, że Ukraina nigdy nie wejdzie do NATO. Zachód jest przeciw.

Posłuchaj podcastu!

TOK FM PREMIUM