Władimir Putin: Stopień zagrożeń dla Rosji wzrasta, mamy pełne prawo podejmować kroki w odpowiedzi

Prezydent Rosji oświadczył, że Ukraina to "nieodłączna część" historii Rosji i jej przestrzeni kulturowej. Putin straszył, że "Ukraina może pozyskać broń jądrową". - Nie możemy na to nie reagować - stwierdził.

Prezydent Rosji mówił o tym w orędziu, w którym poinformował o uznaniu niepodległości powołanych przez separatystów w Donbasie "republik ludowych" - Donieckiej i Ługańskiej. - Uważam za konieczne uznanie niepodległości Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej - powiedział Władimir Putin. Rosyjski prezydent i przywódcy separatystów w Donbasie podpisali umowy o przyjaźni, współpracy i wzajemnej pomocy z Rosją. - Władze Ukrainy nie są zainteresowane pokojowym rozwiązaniem sytuacji w Donbasie - stwierdził Putin.

Rosyjski prezydent oświadczył, że Ukraina to "nieodłączna część" historii Rosji i jej przestrzeni kulturowej. Ukraińców określił jako związanych z Rosjanami więzami pokrewieństwa; nazwał ich "towarzyszami" i "bliskimi ludźmi".

Prezydent Rosji stwierdził, że jego kraj otrzymał "obietnicę, że NATO nie będzie rozszerzane na wschód, ale obietnice te nie zostały dotrzymane". - Wspólne ćwiczenia NATO i Ukrainy są wymierzone przeciwko Rosji - przekonywał. Jak mówił, "wyrzutnie tarczy antyrakietowej w Polsce mogą być użyte do pocisków ofensywnych". Kraje Europy Wschodniej - jak ocenił - przyniosły do NATO swoje kompleksy dotyczące "rosyjskiego zagrożenia".

- Stopień zagrożeń dla Rosji wzrasta, mamy pełne prawo podejmować kroki w odpowiedzi - powiedział prezydent Rosji. Putin stwierdził, że "Ukraina może pozyskać broń jądrową". Wtedy sytuacja dla Rosji zmieni się, nie możemy na to nie reagować - podkreślił. Dodając, że Zachód "zignorował żądania Rosji w sferze bezpieczeństwa". - Znów próbuje się nas szantażować sankcjami - mówił w orędziu prezydent Rosji.

TOK FM PREMIUM