Premier Johnson: Putin skłonny do pełnej inwazji, sankcje będą jeszcze dziś

Prezydent Rosji Władimir Putin jest "skłonny do inwazji na Ukrainę na pełną skalę", a jeśli to się stanie Wielka Brytania zrobi wszystko, by zakończyło się to fiaskiem - oświadczył we wtorek rano brytyjski premier Boris Johnson.
Zobacz wideo

Po porannym posiedzeniu rządowego sztabu kryzysowego zapowiedział, że Wielka Brytania w trybie natychmiastowym nałoży sankcje, a ich szczegóły będą ogłoszone jeszcze we wtorek w Izbie Gmin.

- Obawiam się, że wszystko wskazuje na to, że prezydent Putin jest rzeczywiście skłonny do inwazji na Ukrainę na pełną skalę, do opanowania, podporządkowania sobie niezależnego, suwerennego kraju europejskiego i myślę, że - powiedzmy to sobie jasno - będzie to absolutnie katastrofalne w skutkach - oświadczył Johnson.

Unia też szykuje sankcje

Na specjalnym spotkaniu szefów dyplomacji państw Unii Europejskiej we wtorek w Paryżu powinna zapaść decyzja o przyjęciu sankcji wobec Rosji po uznaniu przez nią niepodległości separatystycznych republik w ukraińskim Donbasie – przekazało PAP unijne źródło dyplomatyczne.

"Opcja minimum to sankcje na konkretne osoby odpowiedzialne za uznanie Ługańska i Doniecka przez Rosję oraz zamrożenie stosunków gospodarczych z dwoma "republikami". Na stole jest też kwestia poszerzenia sankcji gospodarczych, ale część krajów sprzeciwia się temu. Wskazują, że mogło by to doprowadzić eskalacji stosunków z Rosją – wskazało źródło.

"Jeśli decyzja polityczna zapadnie dziś na spotkaniu w Paryżu, to w kolejnym kroku sprawa trafi do Brukseli na posiedzenie ambasadorów państw członkowskich przy UE, którzy formalnie przyjmą sankcje" – dodało źródło. Nieformalne spotkanie ministrów ma rozpocząć się o godz. 16.

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał w poniedziałek dekret o uznaniu separatystycznych "republik ludowych" w Donbasie - Donieckiej i Ługańskiej. Putin i przywódcy separatystów w Donbasie podpisali też umowy o przyjaźni, współpracy i wzajemnej pomocy z Rosją. Jak podał Reuters, Putin wydał rozkaz wojskom rosyjskim wkroczenia na terytorium wschodniej Ukrainy.

Posłuchaj podcastu!

TOK FM PREMIUM