Wielka Brytania nakłada sankcje na rosyjskie banki. "To dopiero początek"

Wielka Brytania nakłada sankcje na 5 rosyjskich banków i trzy osoby fizyczne, to dopiero początek - ogłosił we wtorek premier kraju Boris Johnson.
Zobacz wideo

Banki, które zostały objęte sankcjami to: Rossija Bank, IS Bank, General Bank, PSB i Black Sea Bank. Sankcje nałożono też na trzy osoby fizyczne: Giennadija Timczenkę, Igora Rotenberga i Borisa Rotenberga.

Sankcje oznaczają zamrożenie wszelkich aktywów posiadanych w Wielkiej Brytanii przez te banki i osoby, zakaz podróżowania przez wskazane osoby do Wielkiej Brytanii oraz zakaz dokonywania jakichkolwiek interesów z nimi przez wszystkie osoby i firmy w Wielkiej Brytanii.

W czasie dyskusji po wyst±pieniu premiera wielu posłów, w tym lider opozycji Keir Starmer, podnosiło, że rz±d powinien już teraz wprowadzić jeszcze szersze sankcje.

Johnson we wtorek przedstawił w Izbie Gmin sprawozdanie na temat reakcji brytyjskiego rządu na uznanie przez Rosję niepodległości separatystycznych regionów Ukrainy - Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej i wprowadzenie tam wojska.

UE zapowiada sankcje

- Nieformalne spotkanie ministrów spraw zagranicznych UE pod przewodnictwem szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella odbędzie się dziś (wtorek) o godz. 16. Następnie pierwszy pakiet sankcji zostanie formalnie przedstawiony późnym popołudniem - poinformowali we wspólnym oświadczeniu szef RE Charles Michel i szefowa KE Ursula von der Leyen.

Przekazali też, że propozycja pakietu zakłada: objęcie sankcjami banków, które finansują rosyjskie operacje wojskowe, zdolności państwa i rządu rosyjskiego do dostępu do rynków i usług kapitałowych oraz finansowych UE, handlu UE z dwoma separatystycznymi regionami oraz osób, które brały udział w nielegalnej decyzji uznania tzw. republik.

Niemcy wstrzymują certyfikację Nord Stream 2

W związku z ostatnimi działaniami prezydenta Rosji Władimira Putina w sprawie Ukrainy, rząd niemiecki zdecydował się na razie wstrzymać realizację projektu Nord Stream 2.

Olaf Scholz, kanclerz Niemiec, zwrócił się do Federalnego Ministerstwa Gospodarki o podjęcie niezbędnych kroków administracyjnych, aby na razie gazociąg nie mógł otrzymać certyfikatu. Bez tej certyfikacji Nord Stream 2 nie może zostać uruchomiony.

Scholz stwierdził, że decyzja o uznaniu samozwańczych "republik ludowych" w Doniecku i Ługańsku narusza prawo międzynarodowe i porozumienie mińskie. Putin zrywa z Kartą Narodów Zjednoczonych i "ze wszystkimi porozumieniami prawa międzynarodowego, które kraj ten zawarł w ciągu ostatnich 50 lat". - Należy respektować integralność i suwerenność każdego kraju oraz niezmienność granic - podkreślił Scholz. Rosja nie ma "żadnego poparcia społeczności międzynarodowej" dla swoich działań.

Posłuchaj podcastu!

TOK FM PREMIUM