Obwód doniecki i obwód ługański: na czym może zależeć Putinowi?

Gdzie leży Donbas i dlaczego Rosji tak bardzo zależy na tym regionie? Odpowiadamy.

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał w poniedziałek (21.02.2022) dekret o uznaniu separatystycznych "republik ludowych" w Donbasie. W odezwie do narodu ukraińskiego prezydent kraju Wołodymyr Zełenski oświadczył, iż Kijów kwalifikuje uznanie przez Rosję niepodległości tzw. Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej jako naruszenie suwerenności i integralności terytorialnej państwa ukraińskiego. 

Obwód doniecki i ługański a działania Putina. Czy Putin chce zagarnąć większy obszar? 

To może nie być koniec działań Rosji we wschodnich rejonach Ukrainy. Według oficjalnego komunikatu rosyjskiego ministerstwa spraw wewnętrznych wynika, iż Rosja nie podjęła jednoznacznej decyzji w kwestii granic ŁRL i DRŁ. Jednocześnie agencja TASS publikuje wypowiedź szefa komitetu Dumy Państwowej ds. WNP i rodaków Leonida Kałasznikowa, który stwierdził, iż jego kraj uzna samozwańcze republiki w granicach szerszych niż tych kontrolowanych obecnie, określonych w zorganizowanym przez separatystów referendum w 2014 r. W podobnym tonie wypowiedział się rosyjski szef MSW Władimir Kołokolcew.

Sankcje dla Rosji. Czy zachód powstrzyma Putina?

W Brukseli mówi się o sankcjach, jakie należałoby nałożyć na Rosję. Kanclerz Niemiec Olaf Scholz poinformował dziś (22.02.2022) o wstrzymaniu certyfikacji Nord Stream 2. Podkreślił, że "to bardzo ciężkie dni i godziny dla Europy. Prawie 80 lat po zakończeniu II wojny światowej, grozi nam wojna na wschodzie Europy. Naszym zadaniem jest zapobiec takiej katastrofie i apeluję ponownie do Rosji, by w tym pomogła".

Jednak według dziennikarza Zbigniewa Parafianowicza, żadne sankcje nie pomogą.

- To jak daleko Putin zajdzie na Ukrainie, zależy jedynie od armii ukraińskiej i jej zdolności do tego, żeby go przed tym wejściem głęboko w Ukrainę powstrzymać. (…) To nie jest tak, że świat może coś Putinowi zrobić w związku z inwazją na pełną skalę – powiedział Parafianowicz w rozmowie z TOK FM.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM