Jest decyzja Unii Europejskiej ws. sankcji wobec Rosji. "Jednogłośne porozumienie"

Osiągnęliśmy jednogłośne porozumienie ws. pakietu sankcji wobec Rosji. Będzie on dotkliwy - poinformował szef unijnej dyplomacji Josep Borrell na konferencji. Dodał, że UE nałoży sankcje w koordynacji z partnerami: USA, Wielką Brytanią i Kanadą.
Zobacz wideo

Zdecydowaliśmy się wziąć na cel 27 osób i podmiotów podważających integralność terytorialną Ukrainy - poinformował szef unijnej dyplomacji Josep Borrell po zakończeniu nadzwyczajnego posiedzenia unijnych szefów dyplomacji w Paryżu.

- Sankcje nie są cudownym środkiem. Nie działają jak czerwone światło, na którym wszyscy się zatrzymują. Ale uderzają w ludzi, w których są wymierzone. Chcemy mieć możliwość odstraszania. Tak, abyśmy mogli odpowiedzieć, jeśli będą dalsze działania Rosji - dodał Borrell, pytany przez dziennikarzy, jak ocenia skuteczność dotychczasowych restrykcji wymierzonych w Rosję.

- Dziś państwa członkowskie UE wyraziły zgodę polityczną na nowy pakiet sankcji wobec Rosji. Cieszę się z tego. Decyzja Rosji o uznaniu ukraińskich obwodów Doniecka i Ługańska jest nielegalna i całkowicie nie do przyjęcia. To samo dotyczy decyzji o wysłaniu wojsk do tych regionów. Nie możemy tego zaakceptować. Decyzja ta narusza integralność terytorialną i suwerenność Ukrainy. Rosja nie przestrzega swoich zobowiązań międzynarodowych i narusza podstawowe zasady prawa międzynarodowego - mówiła szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Podkreśliła, że obecny kryzys wywołała Rosja. Jak zapowiedziała von der Leyen, pakiet sankcji zostanie "szybko sfinalizowany".

Szefowa KE dodała, że unijne sankcje biorą m.in. na cel banki finansujące rosyjski aparat wojskowy i przyczyniające się do destabilizacji Ukrainy. - Zakazujemy również handlu między dwoma separatystycznymi regionami a UE – tak jak zrobiliśmy to po nielegalnej aneksji Krymu w 2014 r. I wreszcie ograniczamy zdolność rządu rosyjskiego do pozyskiwania kapitału na rynkach finansowych UE - wyliczała.

Ursula von der Leyen nawiązała też do decyzji władz Niemiec, które wstrzymały do odwołania proces zatwierdzania rosyjsko-niemieckiego gazociągu Nord Stream 2. - Niemiecki rząd ma absolutną rację. Nord Stream 2 należy oceniać w świetle bezpieczeństwa dostaw energii dla całej Europy. Bo ten kryzys pokazuje, że Europa jest nadal zbyt zależna od rosyjskiego gazu. Musimy zdywersyfikować naszych dostawców i masowo inwestować w odnawialne źródła energii. To strategiczna inwestycja w naszą niezależność energetyczną. Nasze dzisiejsze działania to odpowiedź na agresywne zachowanie Rosji. Jeśli Rosja nadal będzie eskalować wywołany przez siebie kryzys, jesteśmy gotowi do podjęcia dalszych działań. UE jest zjednoczona i działa szybko - zadeklarowała przewodnicząca KE.

Wielka Brytania ogłosiła sankcje

Wcześniej premier Boris Johnson ogłosił, że Wielka Brytania nakłada sankcje na pięć rosyjskich banków i trzy osoby fizyczne. Jak podkreślił, "to dopiero początek" działań, które są reakcją na sytuację w Donbasie.

Banki, które zostały objęte sankcjami to: Rossija Bank, IS Bank, General Bank, PSB i Black Sea Bank. Sankcje nałożono też na trzy osoby fizyczne: Giennadija Timczenkę, Igora Rotenberga i Borisa Rotenberga.

Niemcy. Decyzja ws. Nord Stream 2

W reakcji na działania Rosji Niemcy wstrzymały do odwołania proces zatwierdzania rosyjsko-niemieckiego gazociągu Nord Stream 2. - W świetle ostatnich wydarzeń sytuacja musi zostać ponownie oceniona - stwierdził kanclerz Olaf Scholz, który ogłosił decyzję.

Decyzja Niemiec może być zaskoczeniem. - Wydaje się, że jeszcze kilka dni temu taki ruch ze strony Berlina był czymś absolutnie niewyobrażalnym - ocenił w TOK FM Robert Tomaszewski, starszy analityk ds. energetycznych w Polityce Insight.

Zdaniem Tomaszewskiego decyzja Berlina będzie miała poważne konsekwencje dla Niemiec i całej Europy. - Bez tego gazociągu Niemcy konsumują ok. 100 mld metrów sześciennych gazu rocznie, ta rura daje ok. 55 mld, więc bez niej sytuacja diametralnie ulega zmianie. Niemcy będą musiały szukać innych źródeł dostaw gazu - mówił w TOK FM Tomaszewski.

DOSTĘP PREMIUM