Światowi przywódcy reagują na atak Rosji. "Pociągniemy Kreml do odpowiedzialności"

Ukraina stała się ofiarą niesprowokowanego i nieusprawiedliwionego ataku rosyjskich sił zbrojnych. Rosja jest odpowiedzialna za śmierć i destrukcję, który ten atak przyniesie - powiedział prezydent USA Joe Biden w oświadczeniu. Zapowiedział, że "świat pocignie Rosję do odpowiedzialności".
Zobacz wideo

- Prezydent Putin z premedytacją wybrał wojnę, która przyniesie katastrofalną utratę życia i ludzkiego cierpienia. Rosja sama jest odpowiedzialna za śmierć i destrukcję, którą ten atak przyniesie - oświadczył Biden.

Dodał, że USA i sojusznicy odpowiedzą w "zjednoczony i zdecydowany sposób" i "świat pociągnie Rosję do odpowiedzialności".

Zapowiedział, że w czwartek naradzi się z liderami państw G7, przywódcami państw NATO i ogłosi w orędziu kolejne koszty nakładane na Rosję. "Tej nocy Jill i ja modlimy się za odważny i dumny naród Ukrainy" - dodał prezydent.

"Potępiamy Rosję"

Pociągniemy Kreml do odpowiedzialności - zadeklarowała w czwartek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, potępiając atak Rosji na Ukrainę.

"Zdecydowanie potępiamy nieuzasadniony atak Rosji na Ukrainę. W tych czarnych godzinach nasze myśli są z Ukrainą i niewinnymi kobietami, mężczyznami i dziećmi, gdy stoją w obliczu tego niesprowokowanego ataku i strachu o swoje życie. Pociągniemy Kreml do odpowiedzialności" - napisała von der Leyen na Twitterze.

Identyczne wpisy zamieścili też przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i wysoki przedstawiciel Unii ds. zagranicznych Josep Borrell.

O 5 rano (4 w Polsce) siły zbrojne Rosji zaatakowały granicę ukraińską w kilku miejscach - podała w czwartek w nocy agencja Interfax-Ukraina.

Rozpoczęła się inwazja, doszło do ataków rakietowych na budynki wojskowe i lotniska w Kijowie oraz Charkowie - napisał na Facebooku doradca ukraińskiego ministerstwa spraw wewnętrznych Anton Geraszenko.

Posłuchaj podcastu!

TOK FM PREMIUM