Nagranie z ogłoszeniem ataku na Ukrainę Putin nagrał trzy dni wcześniej. Dlaczego czekał?

Nagranie, na którym Władimir Putin ogłasza atak na Ukrainę, zostało zarejestrowane trzy dni przed jego emisją - informuje "Nowaja Gazieta" i Conflict Intelligence Team, a ich doniesienia cytuje "Ukraińska Prawda".
Zobacz wideo

Nad ranem prezydent Władimir Putin w wystąpieniu ogłosił wydanie rosyjskiemu wojsku rozkazu rozpoczęcia "operacji militarnej". W praktyce oznaczało to rozpoczęcie ataku na Ukrainę. Wkrótce po tym wystąpieniu w wielu miejscach Ukrainy słychać było eksplozje, pociski spadły m.in. na obiekty wojskowe i lotniska. Odgłos wybuchów było słychać również w Kijowie. 

ROSJA ZAATAKOWAŁA UKRAINĘ. RELACJA NA ŻYWO >>

"Ukraińska Prawda", powołując się na informacje rosyjskiej "Nowoj Gaziety" wskazuje, że wystąpienie Putina nagrane zostało trzy dni wcześniej, w poniedziałek 21 lutego wieczorem. Można się o tym przekonać, pobierając wideo i sprawdzając dane zapisane we właściwościach pliku. 

Conflict Intelligence Team, który ujawnił te informacje, stawia tezę, że atak planowano na noc z 21 na 22 lutego, jednak Rosja wówczas zrezygnowała z uderzenia. Powody takiej decyzji są nieznane. 

TOK FM PREMIUM