"Pokój w Europie został zdruzgotany". Szef NATO: Uruchomiliśmy plany obronne Sojuszu

Pokój w Europie został zdruzgotany - powiedział na konferencji prasowej w Brukseli sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Dodał, że czwartkowy atak Rosji na Ukrainę to "świadoma i zaplanowana inwazja przeprowadzona z zimną krwią". - Mamy teraz wojnę na skalę, o której myśleliśmy, że należy do przeszłości - stwierdził i dodał, że NATO uruchomiło plany obronne.
Zobacz wideo

Wojska rosyjskie przekroczyły granice Ukrainy od północy, wschodu i południa - przekazały w czwartek władze w Kijowie. Oficjalne źródła ukraińskie informują o ponad 40 ofiarach śmiertelnych wśród żołnierzy. Armia informuje o walkach w Donbasie i wokół Charkowa. Ukraina zerwała stosunki dyplomatyczne z Rosją.

>> Więcej o wojnie w Ukrainie - relacja na żywo <<

Do tej inwazji odniósł się szef Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg. - Pokój w Europie został zdruzgotany. Mamy teraz wojnę na skalę, o której myśleliśmy, że należy do przeszłości. To świadoma, przeprowadzona z zimną krwią i długo planowana inwazja. Mimo litanii kłamstw, zaprzeczeń i dezinformacji intencje Kremla są oczywiste - powiedział. - Rosja używa siły, by pisać historię na nowo, by odmówić Ukrainie jej prawa do wolnej i niepodległej drogi - dodał.

Poinformował, że Rada Północnoatlantycka uruchomiła w czwartek plany obronne NATO. - Głównym zadaniem NATO jest obrona sojuszników. Atak na jednego będzie traktowany, jako atak na wszystkich. To jest gwarancja naszego bezpieczeństwa zbiorowego. Dziś Rada Północnoatlantycka, na wniosek naczelnego dowódcy sił zbrojnych NATO generała Toda Woltersa, zdecydowała się uruchomić nasze plany obronne. Jest to roztropny i defensywny krok, którego celem jest ochrona państw sojuszniczych podczas tego kryzysu. Pozwoli on na rozmieszczenie sił i środków - w tym sił szybkiego reagowania - tam, gdzie są one potrzebne - wyjaśnił Stoltenberg.

Poinformował również, że w piątek odbędzie się nadzwyczajny szczyt szefów państw i rządów NATO. Narada odbędzie się w trybie zdalnym - za pośrednictwem połączenia wideo.

TOK FM PREMIUM