Prezydent Zełenski chce wprowadzenia sił pokojowych ONZ na Ukrainę

Prezydent Wołodymyr Zełenski chce skierowania sił pokojowych ONZ na Ukrainę. Domaga się on także wykluczenia Rosji z międzynarodowego systemu bankowego SWIFT i embarga na dostawy rosyjskiego gazu i ropy naftowej.
Zobacz wideo

"Pomóżcie (naszej) armii dostawami broni i amunicji, poprzyjcie wysłanie na Ukrainę sił pokojowych ONZ" - zaapelował Wołodymyr Zełenski do obradujących w Brukseli przywódców UE. "Ukraina potrzebuje międzynarodowych gwarancji bezpieczeństwa, jasnej europejskiej perspektywy oraz szybkich i konkretnych działań" - napisał prezydent Ukrainy na Telegramie.

W czwartek wieczorem, na nadzwyczajnym szczycie w Brukseli, przywódcy UE uzgodnili rozszerzenie sankcji wobec Rosji za agresję na Ukrainę. O kolejnych sankcjach poinformował też prezydent USA Joe Biden.

Zełenski poinformował też około północy, że pierwszej doby rosyjskiej inwazji na Ukrainę zginęło co najmniej 137 Ukraińców. Prezydent poinformował też, że 316 osób zostało rannych w walkach z rosyjską armią.

Rosja zaatakowała Ukrainę w nocy ze środy na czwartek 24 lutego. Kolumny rosyjskich wojsk przekroczyły wschodnie, północne oraz południowe granice Ukrainy, rozpoczął się też ostrzał ukraińskich miast. Celem agresji stały się m.in. Kijów, Charków oraz znajdujące się w obwodzie lwowskim obiekty wojskowe.

Posłuchaj:

TOK FM PREMIUM