Sankcje na Rosję i Białoruś za zaatakowanie Ukrainy. Czy restrykcje są wystarczająco dotkliwe? [LISTA]

Wiele krajów na całym świecie, w tym chociażby USA, Kanada i Wielka Brytania, podjęły decyzję o wprowadzeniu sankcji na Rosję i Białoruś. To odpowiedź na niesprowokowane zaatakowanie Ukrainy przez siły Federacji Rosyjskiej. Inwazja miała początek nad ranem 24 lutego.

Jakie sankcje czekają Rosję za atak na Ukrainę?

Po ataku sił rosyjskich na Ukrainę, zachodnie państwa zapowiedziały przygotowanie pakietu sankcji gospodarczych. Początkowo mówiło się nawet o "opcji atomowej", czyli odcięciu Rosji od systemu SWIFT. Jednak dotychczas nie zdecydowano się ten krok. Zamiast tego, jak poinformował prezydent Joe Biden, wspólnie z przywódcami państw G7 uzgodnili w czwartek "niszczycielskie pakiety" sankcji i innych środków wobec Rosji. Do tej grupy oprócz USA należą również Wielka Brytania, Niemcy, Włochy, Francja, Kanada i Japonia. Drugi pakiet sankcji zapowiedział także szef Rady Europejskiej Charles Michel na konferencji w Brukseli.

Sankcjami zostanie objęta także Białoruś, która ułatwiła Putinowi inwazję i wspiera rosyjskie wojska okupujące Ukrainę. Zachód wziął na celownik kremlowskich oligarchów, gromadzących ogromne majątki dzięki wspieraniu agresywnej polityki rosyjskiego przywódcy. Sankcje mają na celu osłabienie gospodarki i ograniczenie działalności biznesowej Rosji. To jednak może nie wystarczyć, a swoje niezadowolenie skalą tych decyzji wyraził Donald Tusk, który napisał na Twitterze, że rządy Niemiec, Węgier i Włoch, blokując trudne decyzje w sprawie sankcji, "zhańbiły się".

Lista niektórych sankcji nałożonych na Rosję i Białoruś

Przywódcy krajów na całym świecie wciąż zapowiadają kolejne osoby i instytucje, które zostaną objęte ograniczeniami. Wiele z sankcji już teraz weszło w życie. Poniżej prezentujemy niektóre z nich, powołując się na informacje przekazane przez PAP, Ośrodek Studiów Wschodnich (OSW) i Informacyjną Agencję Radiową (IAR).

Stany Zjednoczone

 • wspólnie z państwami G7: ograniczenie możliwości prowadzenia biznesu w dolarach, euro, funtach i jenach;
 • resort finansów ogłosił sankcje przeciwko dwóm białoruskim bankom i 24 osobom z otoczenia Łukaszenki;
 • ograniczenie działania rosyjskich spółek i odcięcie połowy importu wysokotechnologicznego do Rosji;
 • nałożenie restrykcji przeciwko dużym rosyjskim bankom (np. VTB i Sbierbank).

Unia Europejska

 • zakazu finansowania Federacji Rosyjskiej, jej rządu i Banku Centralnego;
 • zakazany importu towarów z terenów Doniecka i Ługańska, a także zakaz eksportu do nich niektórych towarów i technologii;
 • odcięcie dostępu Rosji do najważniejszych rynków kapitałowych (celem jest 70 proc. rosyjskiego rynku bankowego i kluczowe spółki państwowe, również te z dziedziny obronności);
 • na czarnej liście z zakazem wjazdu do Unii i zablokowanymi aktywami w Europie jest ponad 350 osób, m.in. minister obrony Siergiej Szojgu, szef administracji prezydenta Anton Wajno, wicepremierzy Marat Chusnullin i Dmitrij Grigorienko, minister rozwoju gospodarczego Maksim Reszetnikow, dowódca sił lądowych Oleg Saljukow i redaktor naczelna Russia Today Margarita Simonjan.

Wielka Brytania

 • rosyjskie linie Aerofłot będą miały zakaz lądowania w Wielkiej Brytanii;
 • objęcie sankcjami także Białorusi za jej pomoc w agresji na Ukrainę;
 • sankcje na ponad 100 rosyjskich osób i podmiotów, zamknięcie rosyjskim bankom dostęp do rynków finansowych.

Kanada

 • odwołanie wszystkich zezwoleń eksportowych do Rosji i wstrzymanie wszelkich wniosków o rozpatrzenie nowych;
 • zakaz finansowych relacji z samozwańczymi republikami Doniecka i Ługańska;
 • zakaz kupowania rosyjskich rządowych papierów wartościowych przez Kanadyjczyków.

"Ogłoszone obecnie sankcje niewątpliwie zwiększą koszty prowadzenia agresywnej polityki zagranicznej przez Kreml. Ich obecna skala nie doprowadzi jednak zapewne do załamania rosyjskiego modelu gospodarczego. Kreml od wielu już lat, kosztem społeczeństwa, przygotowywał się na nie" - pisze Iwona Wiśniewska z Ośrodka Studiów Wschodnich, dodając przy tym, że "wprowadzone restrykcje będą miały jednak poważne negatywne konsekwencje długoterminowe. Rosja traci inwestorów, dostęp do technologii i jeszcze bardziej izoluje się od świata, w efekcie prognozy rozwoju Rosji są dość pesymistyczne".

Sytuacja zmienia się dynamicznie. Tu znajdziesz pełną relację na żywo z wydarzeń na Ukrainie.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM