Rzecznik Kremla o apelu Zełenskiego. "Rosja jest gotowa wysłać delegację do Mińska na negocjacje z Ukrainą"

Wołodymyr Zełenski zaproponował prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi rozmowy, by powstrzymać śmierć ludzi. Wezwał też Europę do dalszych sankcji przeciw Rosji, a obywateli krajów UE o pomoc w odparciu agresji.
Zobacz wideo

- Chcę jeszcze raz zwrócić się do prezydenta Federacji Rosyjskiej. Na całym terytorium Ukrainy trwają walki. Siądźmy do stołu rozmów, aby powstrzymać śmierć ludzi - oświadczył na briefingu Zełenski. I  podkreślił, że Europa ma dość siły, by powtrzymać agresję na Ukrainę. Wezwał do anulowania wiz Rosjanom, odłączenia Rosji od systemu bankowego SWIFT, izolacji Rosji, odwołania ambasadorów, wprowadzenia naftowego embargo i zamknięcia nieba.

- Wszystko to musi być na stole, bo chodzi o zagrożenie dla nas wszystkich, dla całej Europy - powiedział. Zełenski zaapelował też do obywateli europejskich państw, by przyjeżdżali na Ukrainę pomóc w odparciu rosyjskiej agresji. - Jeśli macie doświadczenie bojowe i nie chcecie patrzeć na brak zdecydowania polityków, możecie przyjechać do naszego państwa i razem z nami bronić Europy tam, gdzie bardzo tego teraz potrzeba - zaapelował.

Zaznaczył, że na Ukrainie już drugi dzień trwają ataki rakietowe, wjeżdżają kolumny czołgów i przeprowadzane są naloty lotnicze podobne do tych, które Europa widziała w czasie II wojny światowej. - Jak zamierzacie się bronić, skoro tak wolno pomagacie Ukrainie? -  zapytał europejskich przywódców.

Pieskow: Putin jest skłonny 

Rosja jest gotowa wysłać delegację do Mińska na negocjacje z Ukrainą - powiedział w piątek rzecznik Władimira Putina, Dmitrij Pieskow, cytowany przez portal RBK. - W jej skład mogą wchodzić przedstawiciele ministerstwa obrony, ministerstwa spraw zagranicznych oraz administracji prezydenckiej - dodał.

-Dzisiaj ukraiński prezydent (Wołodymyr) Zełenski ogłosił gotowość do omówienia neutralnego statusu Ukrainy. Początkowo Władimir Putin mówił, że celem operacji jest pomoc ŁRL i DRL, w tym poprzez demilitaryzację i denazyfikację Ukrainy. I to w rzeczywistości jest integralną częścią statusu neutralnego - przytacza słowa Pieskowa RBK.

Ponadto, rzecznik Kremla ujawnił, że rządzący Białorusią Alaksandr Łukaszenka zapewnił Władimira Putina, że "Mińsk będzie gotowy do stworzenia wszystkich niezbędnych warunków dla procesu negocjacji między Rosją a Ukrainą".

Putin skłonny do negocjacji z Ukrainą?  

Prezydent Rosji Władimir Putin w rozmowie telefonicznej z przywódcą ChRL Xi Jinpingiem wyraził  skłonność do negocjacji na wysokim szczeblu z Ukrainą - przekazało chińskie MSZ. Xi poparł rozwiązanie sporu na drodze negocjacji.

Przywódcy Chin i Rosji wymienili opinie na temat "obecnej sytuacji na Ukrainie" - napisano w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej MSZ w Pekinie.

Według komunikatu Putin powiedział Xi, że USA i NATO ignorowały "uzasadnione obawy" Moskwy i dążyły do ekspansji na wschód, zagrażając Rosji. Zapewnił, że Rosja jest skłonna do "negocjacji na wysokim szczeblu z Ukrainą". 

Xi ocenił natomiast, że "konieczne jest porzucenie zimnowojennej mentalności, uszanowanie uzasadnionych obaw o bezpieczeństwo wszystkich krajów i stworzenie zrównoważonego, skutecznego i trwałego mechanizmu bezpieczeństwa w Europie poprzez negocjacje"  napisano w komunikacie.

Chiny nie potępiły rosyjskiej agresji na Ukrainę, a MSZ w Pekinie sprzeciwiło się określaniu jej mianem "inwazji". Chińska dyplomacja opowiedziała się również przeciwko sankcjom nakładanym na Rosję i oskarżała USA o podsycanie napięć. 

DOSTĘP PREMIUM