Rosja zawieszona w Radzie Europy. Decyzja ze skutkiem natychmiastowym

Rosja została zawieszona w Radzie Europy. Komitet Ministrów RE zdecydował o zawieszeniu Rosji w prawach do reprezentowania w tym gremium i na Zgromadzeniu Parlamentarnym ze skutkiem natychmiastowym. To konsekwencja zbrojnego ataku na Ukrainę.
Zobacz wideo

Decyzja oznacza, że Federacja Rosyjska pozostaje członkiem Rady Europy i stroną jej istotnych konwencji, w tym Europejskiej Konwencji Praw Człowieka - głosi oświadczenie. Zaznaczono w nim także, że zawieszenie nie jest krokiem ostatecznym, ale czasowym i pozostawia otwarte kanały komunikacji.

Wcześniej szef MSZ Włoch Luigi Di Maio poinformował o wykluczeniu Rosji z Rady Europy. - Włochy uważają, że jest to niezbędny krok w świetle niedopuszczalnej rosyjskiej agresji zbrojnej na Ukrainę, która stanowi ciężkie pogwałcenie prawa międzynarodowego - oświadczył włoski minister.

Rada Europy liczy 47 członków, w tym prawie wszystkie państwa Europy. Organizacja ta zajmuje się przede wszystkim promocją i ochroną praw człowieka, demokracji oraz współpracą w dziedzinie kultury.

Władimir Putin w czwartek nad ranem wydał rozkaz ataku na Ukrainę. Rosyjskie wojska wkroczyły na jej teren od północy, wschodu i południa, a wiele celów na terenie całego kraju zostało ostrzelanych. Walki trwają m.in. w okolicach Kijowa. Amerykańskie źródła wywiadowcze twierdzą, że w piątek po południu rozpocząć się mógł rosyjski desant pod Mariupolem nad Morzem Azowskim.

Jeszcze w czwartek nałożenie sankcji wobec Rosji ogłosiły Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Unia Europejska. 

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM