Pożar bazy paliwowej pod Kijowem. "To katastrofa ekologiczna dla całej Europy"

Całkowicie spłonęła baza paliwowa w Wasylkowie, około 20 km od Kijowa, ostrzelana przez siły rosyjskie pociskami rakietowymi - poinformowała sieć stacji benzynowych KLO, do której należała baza. "To katastrofa ekologiczna nie tylko dla Ukrainy, ale i dla całej Europy" - podało wcześniej ukraińskie Państwowe Przedsiębiorstwo Antonow.
Zobacz wideo

KLO informuje, że jedyna baza paliwowa firmy znajdowała się właśnie w Wasylkowie i w momencie ataku była prawie pełna. 15 wagonów z paliwem i 8 wagonów z gazem zostało uratowanych.

Strażacy nie mogli przystąpić do gaszenia bazy z powodu walk o lotnisko pod Wasylkowem.

Wcześniej o ataku na bazę paliwową i zagrożeniu poinformowano na kanale ukraińskiego parlamentu w komunikatorze Telegram: "Uwaga! Dym i szkodliwe substancje z pożaru koło Wasylkowa mogą przemieścić się w każdą stronę, wiatr nieustannie zmienia kierunek. Zamykajcie okna" - apelowano.

Ekolodzy ostrzegają, że sadza ze spalonych produktów naftowych jest rakotwórcza. Radzą, by okoliczni mieszkańcy wcześnie rano i podczas mgły nie przebywali długo na powietrzu. 

Z kolei ukraińskie Państwowe Przedsiębiorstwo Antonow na Twitterze napisało krótko: "Wojska rosyjskie zniszczyły komercyjną bazę naftową pod Wasylkowem. To katastrofa ekologiczna nie tylko dla Ukrainy, ale i dla całej Europy". 

DOSTĘP PREMIUM