FIFA podjęła decyzję w sprawie reprezentacji Rosji. Nie ma wykluczenia z rozgrywek

FIFA podjęła decyzję w sprawie udziału reprezentacji Rosji w międzynarodowych rozgrywkach piłkarskich. Nałożono sankcje, ale nie wykluczono "Sbornej" z rozgrywek.
Zobacz wideo

Piłkarskie federacje Polski, Szwecji i Czech poinformowały we wspólnym oświadczeniu przesłanym do FIFA, że w związku z agresją Rosji na Ukrainę nie biorą pod uwagę wyjazdu do Rosji i rozgrywania tam baraży o awans na tegoroczny mundial w Katarze. Biało-czerwoni mieli grać w Moskwie 24 marca półfinał. W przypadku wygranej "Sbornej" na spotkanie decydujące przepustkę na M¦ 29 marca do Rosji miałby przyjechać zwycięzca meczu Szwecja - Czechy.

Teraz do kwestii udziału Rosji w międzynarodowych rozgrywkach odniosła się FIFA. Na razie nie ma mowy o wykluczeniu reprezentacji Rosji. Jej kluby oraz reprezentacja swoje mecze domowe grać będą na neutralnych terytoriach bez udziału kibiców. Co więcej, reprezentacja tego kraju nie będzie grała pod nazwą "Rosja" tylko "Rosyjski Związek Piłkarski". Rosjanie nie będą mogli też używać swojej flagi oraz hymnu. "FIFA będzie kontynuować dialog z MKOl, UEFA i innymi organizacjami sportowymi w celu określenia wszelkich dodatkowych środków lub sankcji" - napisano w oświadczeniu. "Jedną z nich jest potencjalne wykluczenie z rozgrywek, które zostanie zastosowane w najbliższej przyszłości, jeśli sytuacja szybko się nie poprawi".

Do decyzji FIFA odniósł się szef PZPN. - Dzisiejsza decyzja FIFA jest dla nas nie do zaakceptowania. W sytuacji wojny na Ukrainie nie interesuje nas gra pozorów. Nasze stanowisko pozostaje bez zmian: reprezentacja Polski NIE ZAGRA z Rosją w meczu barażowym, niezależnie od nazwy rosyjskiej drużyny - napisał Cezary Kulesza na Twitterze.

TOK FM PREMIUM