Wywiad USA: Wojska białoruskie jeszcze w poniedziałek mogą dołączyć do inwazji na Ukrainę

Białoruskie wojska najprawdopodobniej dołączą do sił rosyjskich dokonujących inwazji na Ukrainę i może do tego dojść już w poniedziałek - poinformował cytowany przez agencję AP przedstawiciel amerykańskiego wywiadu.

Informatorzy agencji AP przekazał też, że decyzja Alaksandra Łukaszenki o włączeniu wojsk białoruskich w konflikt zależy od efektów rosyjsko-ukraińskich rozmów. Ze względu na wrażliwość podanych informacji osoba ta wypowiadała się anonimowo.

Jak zauważa, agencja Białoruś nie wzięła jak do tej pory bezpośredniego udziału w wojnie na Ukrainie, mimo wyrażanego poparcia dla rosyjskiej agresji.

Siły rosyjskie napotkały silny opór ze strony ukraińskich obrońców, a Amerykanie uważają, że inwazja jest trudniejsza i przebiega wolniej, niż pierwotnie zakładał Kreml. Jednocześnie podkreśla się, że wraz z upływem czasu sytuacja może się zmienić.

Białoruś wspiera Rosję

Bezpośrednio przed atakiem Rosji na Ukrainę wojska rosyjskie i białoruskie wspólnie ćwiczyły w ramach manewrów. Broń po tych ćwiczeniach nie został wycofany do Rosji.

Strona ukraińska od początku inwazji rosyjskiej alarmuje, że część działań - głownie ostrzału - prowadzone jest z terenu Białorusi. W niedzielę to z Białorusi wystrzelono na teren Ukrainy rakietę Iskander.

TOK FM PREMIUM