Zełenski apeluje do żołnierzy rosyjskich: Nie słuchajcie oficerów i propagandystów, ratujcie życie. Są też podziękowania dla Dudy

Jestem szczególnie wdzięczny prezydentowi Andrzejowi Dudzie za wspólną owocną pracę - oświadczył w poniedziałek w nagraniu publikowanym na Facebooku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Apelował też do żołnierzy rosyjskich.

- Doświadczyliśmy tyle, ile niektórym innym narodom nie było dane w ciągu dziesięcioleci. Długo mówiono nam, że z Ukraińcami wciąż jest coś nie tak. (...) Że przez dekady mają odrabiać tzw. prace domowe. Przez to często nie zdawaliśmy sobie sprawy z tego, do czego jesteśmy tak naprawdę zdolni. (...) W rozmowach z naszymi partnerami odczuwam szczery szacunek. Ukraińcy pokazali światu, kim są. A Rosja pokazała, jaka się stała - mówił Zełenski w opublikowanym w poniedziałek na Facebooku nagraniu.

- Zastanówcie się tylko. Zaledwie w ciągu czterech dni - od początku inwazji - w wyniku rosyjskich ostrzałów zginęło 16 dzieci. 45 zostało rannych. Każdy ostrzał przeciwko nam ze strony okupantów tylko nas spaja. I naszych sojuszników - zapewnił ukraiński przywódca.

Apel do rosyjskich żołnierzy

- Rozmawiałem wczoraj (w niedzielę) z prezydentami Portugalii, Litwy, prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Z prezydentem Polski Andrzejem Dudą. Jestem szczególnie wdzięczny Andrzejowi za naszą wspólną owocną pracę. Rozmawiałem z premierami Belgii, Hiszpanii oraz z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem. Poparcie ze strony naszej antywojennej koalicji jest bezwarunkowe i bezprecedensowe - oświadczył Zełenski.

Zwracając się do rosyjskich żołnierzy, ukraiński prezydent zaapelował: "Nie słuchajcie waszych oficerów i propagandystów; zostawiajcie sprzęt; ratujcie życie".

Poniedziałek to piąty dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę [RELACJA NA ŻYWO]

"Żołnierze ukraińscy walczą o Ukrainę i całą Europę"

Prezydent Ukrainy zwrócił się też do Unii Europejskiej o niezwłoczne przyjęcie jego kraju do Wspólnoty, w ramach nowej specjalnej procedury. - Nasz cel to być razem ze wszystkimi Europejczykami i przede wszystkim na równych prawach – powiedział Zełenski.

Dziękując Unii za "bezprecedensowe wsparcie", prezydent wskazał, że "żołnierze ukraińscy walczą o Ukrainę i całą Europę". - O pokój, o życie dzieci, o równouprawnienie, o demokrację – powiedział Zełenski. 

TOK FM PREMIUM