Broń nuklearna Rosji i innych krajów na świecie. Czy grozi nam atak nuklearny? Zdania są podzielone

Czy zagraża nam broń nuklearna Rosji? Ponad 90 procent światowych zapasów broni atomowej jest w rękach Rosji i USA.

Prezydent Rosji Wladimir Putin nakazał ministrowi obrony i szefowi sztabu generalnego postawienie nuklearnych sił odstraszania w stan gotowości bojowej. Jak powiedział, jest to reakcja na "agresywne komunikaty" głównych państw NATO. 

"Jak widzicie, zachodnie kraje nie tylko podejmują wrogie kroki przeciw naszemu krajowi w wymiarze ekonomicznym - mam na myśli nielegalne sankcje, o których wszyscy wiedzą - ale też najwyższej rangi urzędnicy krajów NATO pozwalają sobie na wypowiadanie agresywnych stwierdzeń dotyczących naszego kraju" - powiedział Putin w państwowej telewizji.

Broń nuklearna: co to takiego? Historia

Bomba nuklearna, inaczej broń jądrowa, to jedna z najbardziej śmiercionośnych broni stworzonych przez człowieka. Jest to broń o działaniu wybuchowym polegającym na wyzwoleniu w bardzo krótkim czasie ogromnej ilości energii jądrowej. 

Broń nuklearną wynalazł amerykański fizyk Robert Oppenheimer (1904-1967), który był profesorem na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley oraz dyrektorem naukowym Projektu Manhattan (przedsięwzięcie mające miejsce w czasie II wojny światowej, które miało na celu opracowanie pierwszej broni jądrowej). Pierwszy wybuch został przeprowadzony przez Stany Zjednoczone i był próbną detonacją. Odbył się 16 lipca 1945 r. na poligonie w Nowym Meksyku. Operacja nosiła nazwę Trinity.

Próbę pierwszej bomby trzystopniowej (FFF) na atolu Bikini dokonały Stany Zjednoczone 1 marca 1954 roku. 13 lutego 1960 r. na Saharze miał miejsce pierwszy francuski wybuch atomowy, a 5 sierpnia 1963 r. podpisano układ o zakazie prób broni jądrowej w atmosferze, przestrzeni kosmicznej i pod wodą.

Jedynymi w historii dwoma przypadkami użycia broni atomowej do działań zbrojnych były ataki, których dokonały Stany Zjednoczone na Japonię w 1945 roku: 6 sierpnia w Hiroszimie oraz 9 sierpnia w Nagasaki.

Atak nuklearny: co to znaczy? W efekcie użycia broni atomowej, następuje radioaktywne skażenie gruntu, zbiorników wodnych, a także atmosfery, a w efekcie - unicestwienie życia na bardzo dużym obszarze. Temperatura w obrębie powstającego w efekcie wybuchu grzyba atomowego jest ekstremalnie wysoka, a znajdujące się w nim organizmy dosłownie wyparowują. Jaki jest zasięg broni nuklearnej (a dokładniej skutków jej wybuchu)? Od kilku do nawet kilkudziesięciu kilometrów. 

Broń nuklearna Rosji i innych państw

Obecnie dziewięć państw na świecie posiada broń nuklearną.  Pięć spośród nich jest określanych jako "państwa nuklearne" znajdujące się we wspomnianym wyżej traktacie o całkowitym zakazie prób z bronią jądrową. Są nimi Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Francja i Chińska Republika Ludowa - a także Rosja. Trzy państwa nie wzięły w nim udziału i przeprowadzały testy jądrowe. Były to Indie, Pakistan, oraz Korea Północna - ta ostatnia była członkiem układu, jednak wycofała się z niego w 2003 roku. Nieoficjalnym posiadaczem broni nuklearnej jest także Izrael. 

Według Bulletin of the Atomic Scientists w 2014 na całym świecie znajdowało się ok. 10 144 głowic nuklearnych - czyli siedem razy mniej, niż pod koniec lat 80. XX wieku, kiedy na świecie w użyciu było ich około 70 tysięcy, z czego 45 tysięcy należało do Związku Radzieckiego.

W 2018 r. (na podstawie raportu instytutu SIPRI, który został opublikowany 18.06.2018) Rosja była posiadaczem największej liczby głowic nuklearnych (7700). Niewiele mniej, bo 6800 posiadały ich Stany Zjednoczone. Wielka Brytania, Francja oraz Chiny miały ich kolejno 215, 300 i 280. Indie posiadały z kolei 130-140 głowic, Pakistan 140-150, Korea Północna 10-20, a Izrael - 80. 

Z wyliczeń Sztokholmskiego Instytutu Peace Research wynika, że obecnie ponad 90 procent światowych zapasów broni atomowej jest w rękach Rosji i USA. Rosjanie mają na dzień dzisiejszy niecałe 6,5 tysiąca takich głowic, ale łącznie na rosyjskie siły odstraszania składają się rakiety, okręty nawodne i podwodne, tarcza antyrakietowa, systemy kontroli kosmicznej, obrona przeciwlotnicza i przeciwsatelitarna.

Broń nuklearna Rosji. Czy powinniśmy się obawiać?

Rzecznik polskiego rządu Piotr Müller był pytany w poniedziałek (28.02.2022) w TVN24, czy poza deklaracjami Putina cokolwiek może wskazywać na przygotowania do ataku jądrowego. Jak powiedział, w tej chwili nie ma informacji, by prezydent Rosji Władimir Putin próbował dokonać ataku jądrowego. Müller uważa, iż jest to raczej straszenie, wywoływanie paniki wśród opinii publicznej. 

Podwyższenie gotowości sił nuklearnych to próba zastraszenia Ukrainy - aby przełamać jej wolę walki, i Zachodu - aby zaniechał wspierania Kijowa - napisał na Twitterze rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

TOK FM PREMIUM