An-225 Mrija, własność Antonov Airlines, zniszczony. Ile jest takich na świecie? Wielkość, pojemność, wartość

Największy samolot świata An-225 Mrija został zniszczony przez rosyjskie wojsko w trakcie walk o lotnisko w Hostomelu. Potwierdził to minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba.

Rosjanie zniszczyli największy samolot świata An-225 Mrija

"To był największy samolot świata An-225 Mrija ("marzenie" po ukraińsku). Rosja może zniszczyć naszą Mriję, ale nigdy nie będzie w stanie zniszczyć naszych marzeń o silnym, wolnym i demokratycznym europejskim państwie. Zwyciężymy!" - czytamy na Twitterze Dmytro Kuleby.

O zniszczeniu samolotu informował także Illia Ponomarenko, dziennikarz "The Kyiv Independent": "Największy samolot transportowy świata, ukraiński Antonow An-225 Mrija, razem z kilkoma innymi gigantycznymi odrzutowcami, które znajdowały się na lotnisku w Hostomelu, został zniszczony podczas rosyjskiego ataku na lotnisko Antonow".

Doniesienia o zniszczeniu samolotu należącego do Antonov Airlines potwierdził także ukraiński koncern obronny Ukroboronprom. Według ich szacunków odbudowa samolotu to koszt ponad 3 mld dolarów. "Ukraina zrobi wszystko, żeby te prace opłaciło państwo-agresor" - poinformowano w komunikacie koncernu.

Antonov An-225 zniszczony. Ile jest An-225 na świecie? Wielkość, pojemność, wartość

An-225 Mrija to sześciosilnikowy samolot transportowy produkcji radzieckiej, zbudowany w zakładzie O.K. Antonowa w Kijowie. Ma on 84 m długości i 18,1 m wysokości, a jego masa własna to ok. 200 ton (z paliwem to ok. 330 ton), co czyni go największym i najcięższym samolotem świata. Mrija ma też ogromną pojemność, na pokładzie zmieści się do 250 ton, które jest w stanie przenieść na dystansie do 4 tys. km.

Antonowa zaprojektowano w celu przenoszenia wahadłowca kosmicznego Buran, radzieckiego odpowiednika amerykańskich promów kosmicznych. Po zakończeniu programu kosmicznego An-225 Mrija był używany komercyjnie. Od 2001 r. ukraińskie linie Antonov Airlines wykorzystywały go do przenoszenia bardzo ciężkich ładunków. W Polsce można go było obserwować m.in. w 2020 roku na lotnisku im. F. Chopina w Warszawie. Samolot wylądował wówczas z chińskimi materiałami medycznymi do walki z pandemią COVID-19.

Smutna wiadomość z Ukrainy rodzi pytanie, ile jest An-225 na świecie? Niestety egzemplarz zniszczony przez Rosjan był jedynym. Budowy drugiego nigdy nie ukończono.

TOK FM PREMIUM