Nieoficjalnie: Wniosek Ukrainy o członkostwo w UE jest już gotowy. Pomagali polscy dyplomaci

Wniosek Ukrainy o członkostwo w UE jest już gotowy - przekazało PAP źródło unijne. Z nieoficjalnych informacji wynika, że wkrótce wniosek może zostać podpisany przez prezydenta Ukrainy i złożony w Brukseli.
Zobacz wideo

Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że w przygotowanie wniosku Ukrainy zaangażowani byli bezpośrednio polscy dyplomaci w Brukseli. W ostatnich dniach ambasador Ukrainy Wsewołod Czencow brał udział w Radzie w posiedzeniu ambasadorów państw członkowskich przy UE, jak również spotykał się wielokrotnie z dyplomatami Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE.

Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski we wtorek weźmie udział w nadzwyczajnej sesji Parlamentu Europejskiego w Brukseli zdalnie lub skieruje przekaz wideo do członków PE.

W niedzielę przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zadeklarowała, że "Ukraina jest jednym z nas i chcemy, aby znalazła się w Unii Europejskiej". Nie zasugerowała jednak, że będzie to szybka ścieżka akcesyjna, o którą apelował w sobotę Zełenski.

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel powiedział w wywiadzie dla kilku agencji prasowych, w tym PAP, że Komisja Europejska i Rada będą musiały zająć w tej sprawie stanowisko.

 - Rząd Zełenskiego i władze ukraińskie zabiegają o przyjęcie do UE od pewnego czasu – powiedział Michel. Jak dodał, w tej kwestii w krajach UE są różne stanowiska, które zostały wyrażone na ostatnim posiedzeniu Rady Europejskiej. 

- Komisja Europejska będzie musiała przedstawić oficjalne stanowisko, jak tylko otrzyma ten wniosek. To oznacza, że Rada także będzie musiała przedstawić stanowisko. Myślę, że debata w tej sprawie odbędzie się wkrótce – wskazał.

Przypomniał, że Zełenski wziął udział w ostatnim szczycie UE, łącząc się z unijnymi liderami. - Jeśli będzie to możliwe, zaproszę go też na kolejne posiedzenie Rady Europejskiej – zapowiedział Michel.

Posłuchaj:

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM