NATO wzmacnia wsparcie dla Ukrainy. Stoltenberg: Prezydent Rosji zrujnował pokój w Europie

- Prezydent Rosji zrujnował pokój w Europie, dokonując brutalnej i niczym nieuzasadnionej inwazji na Ukrainę - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w bazie lotniczej w Łasku. I zadeklarował, że "wzmacniamy siły odpowiedzi NATO". Odniósł się także do pytania, czy NATO udostępni Ukrainie np. samoloty i lotniska.
Zobacz wideo

Szef NATO po spotkaniu w Łasku z prezydentem Andrzejem Dudą podkreślił na wspólnej konferencji prasowej, że "prezydent Putin zrujnował pokój w Europie, dokonując brutalnej i niczym nieuzasadnionej inwazji na Ukrainę".

- Poczynania Rosji są całkowicie nieakceptowalne i są one umożliwiane przez Białoruś - dodał. Dlatego, jak podkreślił, "Rosja musi natychmiast położyć kres tej wojnie, wycofać wszystkie swoje siły z Ukrainy i w dobrej wierze wejść na drogę dyplomacji.". - Świat stoi u boku Ukrainy, będzie wspierał Ukrainę - zadeklarował. 

Stoltenberg zapowiedział przy tym, że NATO będzie solidarnie bronić terytorium NATO. - Nasze zobowiązania wynikające z art. 5 Traktatu Waszyngtońskiego są niewzruszone, będziemy chronić i bronić każdego centymetra terytorium NATO - mówił. 

Wielokrotnie podkreślał też, że NATO wspiera Europę w obliczu wojny w Ukrainie, podziękował Polsce za wiodącą rolę i otwarcie granic dla setek tysięcy uchodźców z Ukrainy. - Wojna toczona przez Putina wpływa na nas wszystkich, dlatego musimy okazać jedność i to, że stoimy razem i bronimy nas wszystkich, wszystkich sojuszników w ramach NATO - mówił. 

Stoltenberg dodał, że właśnie w bazie wojskowej w Łasku widać solidarność w działaniu. - Widzimy myśliwce amerykańskie i polskie, które strzegą naszego Sojuszu 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu -podkreślił szef NATO.

- Przez ostatnie tygodnie znacznie wzmocniliśmy naszą obecność we wschodniej części Sojuszu, również wzmacniamy siły odpowiedzi NATO, dzisiaj francuskie wojska udadzą się do Rumunii - przekazał.

Stoltenberg i Duda: NATO nie zamierza wysyłać wojsk czy samolotów na Ukrainę 

Jens Stoltenberg i Andrzej Duda zostali zapytani na konferencji prasowej w Łasku, czy NATO udostępni Ukrainie samoloty i lotniska.

- NATO stoi solidarnie u boku Ukrainy i nałożyło ogromne koszty na Rosję za jej nieuzasadnioną agresję - zaznaczył Stoltenberg. - NATO udziela też wsparcia militarnego, wysyłamy sprzęt wojskowy, wysyłamy broń przeciwpancerną, broń przeciwlotniczą, a także inne rodzaje sprzętu, poza tym dostarczamy pomocy humanitarnej i finansowej - dodał.

- Jednak chcę zaznaczyć, że NATO nie chce być częścią tego konfliktu. Dlatego nie zamierzamy wysyłać żadnych wojsk na Ukrainę, nie zamierzamy też wysyłać samolotów do ukraińskiej przestrzeni powietrznej" - podkreślił sekretarz generalny NATO.

Podobnej odpowiedzi udzielił Andrzej Duda. - Nie wysyłamy naszych samolotów, bo oznaczałoby to ingerencję militarną w konflikt, który toczy się na Ukrainie i włączeniem się NATO w ten konflikt. NATO nie jest stroną tego konfliktu - oświadczył. 

Prezydent zapowiedział, też, że "na szczycie NATO w Madrycie będziemy decydować o wzmocnieniu bezpieczeństwa Europy i wschodniej flanki Sojuszu". 

TOK FM PREMIUM