Broń kasetowa: co to jest i jak działa? Rosja użyła broni zakazanej przez prawo międzynarodowe

Armia ukraińska poinformowała w poniedziałek (28.02.2022), że wojska rosyjskie użyły w rejonie Czernihowa amunicji kasetowej, zabronionej przez konwencję międzynarodową. Informację o tym zdarzeniu podała agencja Ukrinform, powołując się na służby prasowe dowództwa Północ sił zbrojnych Ukrainy.

Według agencji Ukrinform broń kasetowa została użyta we wsi Kyjinka w obwodzie Czernihowskim. Wcześniej ukraińska armia oskarżyła rosyjskich żołnierzy o zrzucanie bomb kasetowych z przeciwpiechotnymi minami motylkowymi również w obwodzie charkowskim.

O tej między innymi sprawie rozmawiał ubiegłej nocy (28.02.2022-01.03.2022) polski prezydent Andrzej Duda i prezydent Ukrainy.

"Z prezydentem Zełenskim rozmawialiśmy przed chwilą o sytuacji na Ukrainie. Na dzielnice mieszkalne Kijowa, Charkowa i innych miast spadają rosyjskie rakiety i pociski, w tym zakazane międzynarodowo bomby kasetowe. Sytuacja jest trudna. Ukraina walczy, ale potrzebuje wsparcia" - napisał Andrzej Duda na Twitterze.

Amunicja kasetowa: co to takiego? Eksploduje w powietrzu nad celem, uwalniając ładunki o polu rażenia stadionu piłkarskiego

Amunicja kasetowa jest amunicją zawierającą od kilku do kilkuset małych ładunków (tzw. subamunicji). W zaprogramowanym momencie bądź po wykryciu celu w polu rażenia amunicji, te małe ładunki zostają uwolnione z głowicy bądź bomby kasetowej siłą wybuchu niewielkiego ładunku prochowego lub siłą odśrodkową.

Amunicja kasetowa może zawierać różnego rodzaju subamunicję, np. odłamkową, przeciwpancerną czy chemiczną. Pociski tego typu służą do rażenia celów powierzchniowych (subamunicja odłamkowa, chemiczna, zapalająca) lub punktowych (subamunicja przeciwpancerna). Amunicja kasetowa eksploduje w powietrzu nad celem, uwalniając kilkadziesiąt do kilkuset mniejszych ładunków o polu rażenia stadionu piłkarskiego. Broń kasetonowa jest bardzo skuteczna, ponieważ może w krótkim czasie zniszczyć piechotę czy pojazdy wojskowe na bardzo dużym obszarze.

Najbardziej niebezpieczną cechą bomby kasetowej jest to, że ok. 10% małych ładunków stanowią niewybuchy, które działają jak miny. Przykładowo, w Wietnamie do dzisiaj ludzie wciąż giną w wyniku wybuchów bomb kasetowych i innych przedmiotów pozostawionych przez USA oraz wietnamskie siły zbrojne. 

Broń kasetowa zabroniona przez konwencję międzynarodową

30 maja 2008 roku podczas konferencji w Dublinie 111 państw poparło zakaz używania bomb kasetowych. Konwencja o zakazie użycia amunicji kasetowej weszła w życie 1 sierpnia 2010 r. Zakazuje ona wszelkiego użycia, produkcji, badania, nabywania, przekazywania i składowania amunicji kasetowej, jak również wspierania działalności sprzecznej z ustanowionym zakazem.

Konwencji nie podpisała do dzisiaj m.in. Polska, która jest w posiadaniu kilka typów bomb kasetowych. Oprócz Polski, konwencji nie podpisały Stany Zjednoczone, Rosja i Chiny.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM