500 plus dla Ukraińców? Będą zmiany w przepisach

Specustawa jest już w przygotowaniu. Będzie 500 plus i rodzinny kapitał opiekuńczy, jak również maksymalne uproszczenie dostępu do rynku pracy.

We wtorek (01.03.2022) szefowa Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg poinformowała, iż przygotowywane są zmiany przepisów, które pozwolą na długofalowe wsparcie obywateli Ukrainy. Podkreśliła, że Ukraińcy przebywający w Polsce mogą otrzymywać świadczenia rodzinne (m.in. 500 plus) na podstawie kart stałego pobytu. 

W tej sprawie minister resortu spotkała się z prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertrudą Uścińską i wiceministrem rodziny Stanisławem Szwedem.

Nie tylko 500 plus. Będzie długofalowe wsparcie dla uciekających przed wojną na Ukrainie

Szefowa MRiPS podkreśliła, że Ukraińcy przebywający w Polsce będą mieli dostęp do świadczeń rodzinnych – 500 plus czy do rodzinnego kapitału opiekuńczego. Będą mogli je otrzymywać na podstawie kart stałego pobytu.

"Wsparcie, które przygotowujemy, znajdzie się też w specustawie. Jest związane z zabezpieczeniem, przede wszystkim z otwarciem rynku pracy" – poinformowała. "Jesteśmy po spotkaniach z przedstawicielami pracodawców i publicznych służb zatrudnienia" – powiedziała Marlena Maląg.

"Chcemy, by obywatele Ukrainy, którzy przekraczają granice, poprzez pieczątkę pozwalającą legalnie przebywać na terenie Rzeczypospolitej, mieli otwarty rynek pracy" – wskazała szefowa resortu.

Z kolei wiceminister rodziny Stanisław Szwed wyjaśnił, że jednym z proponowanych rozwiązań w specustawie jest maksymalne uproszczenie dostępu do rynku pracy. Pracodawca – jak mówił – będzie jedynie zobowiązany do powiadomienia właściwego urzędu pracy o zatrudnieniu obywatela Ukrainy.

Wsparcie dla Ukraińców. Jak można szukać pomocy już dziś? Podpowiadamy

Jak mówiła szefowa resortu rodziny – obecnie działa już wiele form wsparcia, z których obywatele Ukrainy mogą obecnie skorzystać poprzez kanały komunikacyjne. To m.in. infolinia 19–524, centralna baza ofert pracy (oferty.praca.gov.pl) i aplikacja mobilna ePraca w języku ukraińskim.

Wszystkie potrzebne informacje znajdują się w jednym miejscu: na stronie www.pomagamukrainie.gov.pl.

Uruchomiono też konkurs ofert "Razem Możemy Więcej – Pierwsza Edycja Programu Aktywizacyjnego dla Cudzoziemców na lata 2022-2023" z budżetem 40 mln zł. "Program będzie wspierał też aktywizację osób z Ukrainy" – poinformowała minister Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

TOK FM PREMIUM