"Im nie tylko zaczyna brakować paliwa, ale też jedzenia". Pentagon o konwoju rosyjskich wojsk pod Kijowem

Długa kolumna rosyjskich pojazdów wojskowych pod Kijowem niemal nie poczyniła postępów w ciągu ostatniej doby, wiele pojazdów jest bez paliwa - powiedział we wtorek wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. Dodał, że dotychczas Rosja użyła w inwazji 80 proc. wojsk zgromadzonych u granic Ukrainy.
Zobacz wideo

"Im nie tylko zaczyna brakować paliwa, ale też jedzenia" - powiedział przedstawiciel Pentagonu podczas briefingu prasowego na temat sytuacji militarnej. Dodał, że długa na kilkadziesiąt kilometrów kolumna pod Kijowem oddalona jest od miasta o około 20 km.

Pentagon ocenia, że Rosja użyła dotychczas 80 proc. ze zgromadzonych wokół granic wojsk i wystrzeliła 400 rakiet. Trwają próby okrążenia Charkowa i odcięcia sił ukraińskich na wschodzie kraju. Nie odnotowano żadnych prób szturmu na Odessę.

"Nie wiedzieli, że jadą na wojnę"

Znacząca liczba żołnierzy wysłanych na Ukrainę to żołnierze poborowi i wielu z nich nie wiedziało, że jedzie w strefę walk - powiedział we wtorek wysoki rang± przedstawiciel Pentagonu. Dodał, że są dowody na poddawanie się niektórych z tych oddziałów.

"Wielu z nich nie było nawet świadomych, że zostaną wysłani w strefę wojenną" - powiedział przedstawiciel resortu prowadzący briefing prasowy. Dodał, że poborowi stanowią "znaczącą" liczbę wśród sił biorących udział w inwazji na Ukrainę.

Poinformował też, że niektóre rosyjskie jednostki poddały się bez walki, zaś USA przechwyciły informacje wywiadowcze wskazujące na niskie morale wśród żołnierzy.

Posłuchaj podcastu!

TOK FM PREMIUM