"Nie można dziś pozostawać neutralnym". Zełenski zwraca się też do wojsk rosyjskich: Idźcie do diabła!

Nie można dziś pozostawać neutralnym - oświadczył w środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na nagraniu na Facebooku, zwracając się do krajów, które nie przyłączyły się do antyrosyjskiej koalicji. Zwrócił się także do wojsk rosyjskich.
Zobacz wideo

Rosyjskie wojska zaatakowały Ukrainę, co zaowocowało szeregiem sankcji politycznych i gospodarczych, nałożonych m.in. przez USA i kraje UE. Zełenski przypomniał, że po inwazji Rosji nawet tradycyjnie neutralna dotąd Szwajcaria wsparła Ukraińców. Jednak, jak dodał, nie wszystkie kraje przyłączyły się do antyrosyjskiej koalicji. 

- Neutralna Szwajcaria poparła sankcje UE(…) To na co czekają inne państwa? (…) Teraz nie można pozostawać neutralnym - powiedział Zełenski n nagraniu opublikowanym na Facebooku, wyrażając przekonanie, że wojna na Ukrainie zjednoczyła "Europę i kraje UE na szczeblu jeszcze wyższym niż formalny, państwowy - na szczeblu zwykłych ludzi, milionów Europejczyków".

Nawiązując do wtorkowego ataku na wieżę telewizyjną w Kijowie, która znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Babiego Jaru, miejsca pamięci masowych mordów dokonywanych na Żydach przez Niemców podczas II wojny światowej, Zełenski podkreślił, że władze rosyjskie wydały żołnierzom rozkaz "wymazania ukraińskiej historii, ukraińskiego państwa i ukraińskiej siły".

- Zwracam się teraz do wszystkich Żydów świata. To bardzo ważne, żebyście wy, miliony Żydów na całym świecie, nie milczeli. Bo z milczenia rodzi się nazizm -  powiedział.

Podkreślił, że w ciągu sześciu dni wojny na Ukrainie zginęło prawie 6 tys. rosyjskich żołnierzy. - Za co? Żeby dostać Ukrainę? To niemożliwe. Tego nie zmienią bomby, rakiety i żadne ataki. Jesteśmy na swojej rodzinnej ziemi, a dla nich będzie za wojnę przeciw nam międzynarodowy trybunał  – oświadczył.

Na koniec prezydent Ukrainy zwrócił się bezpośrednio do wojsk rosyjskich. - Idźcie do diabła! - powiedział krótko. 

Siódmy dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę [RELACJA NA ŻYWO]

TOK FM PREMIUM