Bayraktar TB2 pomaga w obronie Ukrainy. Tureckie drony dziesiątkują rosyjskie wojska
Dron TB2 - co o nim wiemy? Bayraktar sieje postrach w szeregach Rosjan
Bayraktar to bezzałogowy aparat latający o charakterze rozpoznawczo-bojowy. Zalicza się go do klasy MALE (Medium-Altitude Long-Endurance), czyli statków powietrznych o średnim pułapie i długotrwałości lotu. Dron został wyprodukowany przez turecką firmę Baykar Makina, a swój międzynarodowy sukces zawdzięcza Selçukowi Bayraktarowi, inżynierowi i byłemu studentowi amerykańskiego MIT (2004–2006). To właśnie on dokonał transformacji tureckiego przedsiębiorstwa Baykar Makina w koncern zbrojeniowy. Wcześniej firma zajmowała się produkcją części samochodowych.
Co wiemy o TB2? W skrócie można powiedzieć, że to małe i szybkie zdalnie sterowane bombowce. Mają 6,5 m długości i 12 m rozpiętości skrzydeł. Dzięki 300-litrowej rezerwie paliwa mogą utrzymać się w powietrzu do 27 godzin lub przelecieć do 150 km. Ich maksymalna masa startowa wynosi 700 kg, z czego 150 kg to ładunek. Operatorzy mogą znajdować się 150, a nawet 300 km od maszyny, którą sterują. Na wypadek zgubienia sygnału Bayraktar posiada funkcję automatycznego powrotu i wykorzystuje inercyjny system nawigacji (INS).
Chociaż Bayraktar TB2 ma przede wszystkim rolę rozpoznawczą, to wyposażony jest w śmiercionośne pociski przeciwpancerne MAM-L o zasięgu do 8 km od drona lub uniwersalne pociski MAM-C, które są w stanie przebić do 200 mm stali RHA i razić cele odłamkami do 20 m od miejsca uderzenia. Każdy z nich może siać prawdziwe spustoszenie w szeregach wroga, co mieliśmy okazję obserwować na materiałach z Ukrainy wrzuconych do mediów społecznościowych.
Turecki dron Bayraktar TB2. Ukraina odpiera ataki rosyjskiego wojska
Drony Bayraktar TB2 już wcześniej udowodniły swoją skuteczność. Wykorzystywano je chociażby w Górskim Karabachu podczas konfliktu azersko-armeńskiego, który miał miejsce w okresie od 27 października do 10 listopada 2020 roku. Do Ukrainy trafiły jeszcze w 2018 roku i były używane w walce z separatystami na wschodzie kraju. Pierwsze zarejestrowane wykorzystanie w walce miało miejsce 26 października 2021 roku, gdy za pomocą drona zniszczono stanowiska artylerii w Donieckiej Republice Ludowej w okolicach wsi Hranite.
Teraz z kolei Bayraktar pomaga odpierać ataki rosyjskiego wojska, które od 24 lutego okupuje tereny Ukrainy i próbuje zdobyć jej stolicę. W internecie można m.in. zobaczyć, jak sterowane przez ukraińską armię TB2 niszczy rosyjską kolumnę wojskową na drodze M14, łączącą Chersoń z Mikołajowem. Mimo że nagrania nie są najlepszej jakości, to widać na nich skalę zniszczeń po stronie agresora.
-
Nagły zwrot Niemiec. "Traktują Ukrainę jako zasób"
-
Spór o religię w lubelskim liceum. "Mamy się tłumaczyć?". Rodzice oburzeni, dyrekcja dementuje
-
Wyborcy Trzeciej Drogi popierają decyzję liderów o braku udziału w Marszu Miliona Serc. "To mnie przekonało"
-
Marsz Miliona Serc mają zobaczyć dwie grupy wyborców. "Komunikaty są precyzyjnie adresowane"
-
Ile ludzi w Marszu Miliona Serc? Ratusz podał liczbę, policja też. Różnica jest kolosalna
- Marsz Miliona Serc bez liderów Trzeciej Drogi. "To nie musi być błąd"
- "Bezpardonowy roast Tuska". Konwencja PiS i spot z wulgaryzmami, czyli jak wzbudzić "wstręt, odrazę wobec opozycji"
- Donald Tusk na finał Marszu Miliona Serc z obietnicą i mocnym apelem. "Proszę was na wszystkie świętości"
- "Nie powiem, o co walczymy, tylko o co chodzi". Konwencja PiS bez obietnic i zaskoczeń
- Terlecki z pogardą o Marszu Miliona Serc. "To zabolało" - usłyszał reporter TOK FM od uczestników