Bayraktar TB2 pomaga w obronie Ukrainy. Tureckie drony dziesiątkują rosyjskie wojska

Nagrania pokazujące możliwości dronów Bayraktar TB2 zalewają media społecznościowe. Przy ich pomocy ukraińska armia rozbiła kolumny rosyjskiego wojska. Turecki dron bojowy pokazał swoje możliwości m.in. pod Chersoniem, znajdującym się w południowej części Ukrainy.

Dron TB2 - co o nim wiemy? Bayraktar sieje postrach w szeregach Rosjan

Bayraktar to bezzałogowy aparat latający o charakterze rozpoznawczo-bojowy. Zalicza się go do klasy MALE (Medium-Altitude Long-Endurance), czyli statków powietrznych o średnim pułapie i długotrwałości lotu. Dron został wyprodukowany przez turecką firmę Baykar Makina, a swój międzynarodowy sukces zawdzięcza Selçukowi Bayraktarowi, inżynierowi i byłemu studentowi amerykańskiego MIT (2004–2006). To właśnie on dokonał transformacji tureckiego przedsiębiorstwa Baykar Makina w koncern zbrojeniowy. Wcześniej firma zajmowała się produkcją części samochodowych.

Co wiemy o TB2? W skrócie można powiedzieć, że to małe i szybkie zdalnie sterowane bombowce. Mają 6,5 m długości i 12 m rozpiętości skrzydeł. Dzięki 300-litrowej rezerwie paliwa mogą utrzymać się w powietrzu do 27 godzin lub przelecieć do 150 km. Ich maksymalna masa startowa wynosi 700 kg, z czego 150 kg to ładunek. Operatorzy mogą znajdować się 150, a nawet 300 km od maszyny, którą sterują. Na wypadek zgubienia sygnału Bayraktar posiada funkcję automatycznego powrotu i wykorzystuje inercyjny system nawigacji (INS).

Chociaż Bayraktar TB2 ma przede wszystkim rolę rozpoznawczą, to wyposażony jest w śmiercionośne pociski przeciwpancerne MAM-L o zasięgu do 8 km od drona lub uniwersalne pociski MAM-C, które są w stanie przebić do 200 mm stali RHA i razić cele odłamkami do 20 m od miejsca uderzenia. Każdy z nich może siać prawdziwe spustoszenie w szeregach wroga, co mieliśmy okazję obserwować na materiałach z Ukrainy wrzuconych do mediów społecznościowych.

Turecki dron Bayraktar TB2. Ukraina odpiera ataki rosyjskiego wojska

Drony Bayraktar TB2 już wcześniej udowodniły swoją skuteczność. Wykorzystywano je chociażby w Górskim Karabachu podczas konfliktu azersko-armeńskiego, który miał miejsce w okresie od 27 października do 10 listopada 2020 roku. Do Ukrainy trafiły jeszcze w 2018 roku i były używane w walce z separatystami na wschodzie kraju. Pierwsze zarejestrowane wykorzystanie w walce miało miejsce 26 października 2021 roku, gdy za pomocą drona zniszczono stanowiska artylerii w Donieckiej Republice Ludowej w okolicach wsi Hranite.

Teraz z kolei Bayraktar pomaga odpierać ataki rosyjskiego wojska, które od 24 lutego okupuje tereny Ukrainy i próbuje zdobyć jej stolicę. W internecie można m.in. zobaczyć, jak sterowane przez ukraińską armię TB2 niszczy rosyjską kolumnę wojskową na drodze M14, łączącą Chersoń z Mikołajowem. Mimo że nagrania nie są najlepszej jakości, to widać na nich skalę zniszczeń po stronie agresora.

TOK FM PREMIUM