Gerhard Schroeder nadal przyjaźni się z Putinem. "Chciałbym mu rozpalić ogień pod tyłkiem"

Mimo inwazji na Ukrainę były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder trzyma się przyjaźni z Władimirem Putinem i rosyjskich powiązań biznesowych - pisze portal stacji WDR. Przybywa głosów krytykujących byłego kanclerza. Padają oskarżenia o chciwość. "Zawsze tylko brać, brać, brać, brać..." - mówi lokalny polityk SPD.
Zobacz wideo

Po agresji Rosji na Ukrainę były kanclerz Schroeder wezwał do jak najszybszego zakończenia wojny, nie był jednak w stanie odważyć się na nic więcej. Nie odsunął się od Putina.

"Czy to upór starszego człowieka? Czy to chciwość? Czy to pycha? Tak naprawdę nie wiadomo. Jeśli chodzi o powiązania biznesowe Gerharda Schroedera z Rosją i jego bliskie osobiste relacje z prezydentem Władimirem Putinem, były kanclerz w dużej mierze milczy - nawet w czasie rosyjskiej inwazji na Ukrainę" - czytamy na portalu WDR.

Słowa krytyki płyną od lokalnych polityków SPD. - Jest to były kanclerz, który ponosi odpowiedzialność, nawet jeśli nie pełni już swojej funkcji. W naszym społeczeństwie pełni funkcję wzoru do naśladowania. Czym ludzie mają się kierować? - powiedział WDR radny SPD w Bochum Joerg Laftsidis.

Laftsidis oskarża byłego kanclerza o chciwość z powodu jego niezłomnej lojalności wobec Putina. - Zawsze tylko brać, brać, brać, brać, zawsze rozpychać się łokciami, gdzie mogę dostać jeszcze więcej, jeszcze więcej, jeszcze więcej... - stwierdził.

Rudi Malzahn z lokalnego stowarzyszenia Bochum-Hamme chciałby Schroederowi "rozpalić ogień pod tyłkiem". - Taki człowiek nie powinien należeć do socjaldemokracji - powiedział WDR.

"Dawny towarzysz bossów"

"Schroeder jest szefem rady nadzorczej rosyjskiego koncernu energetycznego Rosnieft, a także zajmuje stanowiska kierownicze w projektach rurociągów Nord Stream i Nord Stream 2, który z powodu sankcji jest obecnie najwyraźniej niewypłacalny. Również w Gazpromie jest w trakcie rozmów o posadę" - przypomina portal WDR.

Również szef SPD w Nadrenii Północnej-Westfalii Thomas Kutschaty oczekuje, że Schroeder "natychmiast zakończy swoje powiązania gospodarcze, stosunki i stanowiska w radzie nadzorczej w związku z Rosją, Putinem".

Klub piłkarski Borussia Dortmund rozważa odebranie mu członkostwa honorowego. We wtorek odeszli wszyscy pracownicy biura byłego kanclerza w Bundestagu.

"Zarówno politycznie, jak i społecznie dawny 'towarzysz bossów' jest obecnie w dużej mierze odizolowany, a nawet niemal persona non grata. Najwyraźniej go to nie obchodzi" - pisze WDR.

Siódmy dzień inwazji Rosji na Ukrainę [RELACJA NA ŻYWO]

TOK FM PREMIUM