Broń termobaryczna. Zakazana przez konwencję genewską broń próżniowa była użyta przez Rosję?

Broń termobaryczna, znana również jako broń próżniowa, sieje niewyobrażalne zniszczenie. Konwencja genewska zakazuje jej użycia wobec obiektów cywilnych. Rosja jest oskarżana o używanie bomb termobarycznych na Ukrainie.

Co to jest broń termobaryczna? Bomby, które sieją straszliwą śmierć

Przez broń termobaryczną rozumie się różnego rodzaju bomby, które generują fale wybuchu o niższej amplitudzie nadciśnienia, ale o znacznie dłuższym czasie trwania w porównaniu do punktowego wybuchu materiału wybuchowego. W bombie termobarycznej materiał wybuchowy przyjmuje postać niewielkich cząsteczek, które w momencie wybuchu ulegają zapłonowi.

Ten mechanizm prowadzi do powstania wysokiej temperatury i potężnej fali uderzeniowej. Zdetonowana głowica termobaryczna wywołuje ogromne zniszczenia i straszliwą śmierć żywych istot, znajdujących się w zasięgu wybuchu.

Bomba termobaryczna - jak działa ta śmiercionośna broń? Obrażenia są straszliwe

Jak tłumaczą gen. Waldemar Skrzypczak, który był gościem TVN24, i Bogdan Stech ze Spidersweb.pl, przed bombą termobaryczną nie można schornić się w budynku. Nie pomogą także kamizelki kuloodporne czy hełmy, a śmierć w wyniku działania broni termobarycznej jest nieludzko brutalna. Dochodzi do rozległych oparzeń, w tym dróg oddechowych i oczu, kości są łamane, a organy wewnętrzne niszczone.

Ofiary broni termobarycznej niemal gotują się żywcem. Dlatego właśnie użycie broni termobarycznej jest regulowane, a w niektórych przypadkach także zakazane przez konwencję genewską.

Czy Rosja zrzuca bomby termobaryczne na Ukrainie? Użycie ich na cele cywilne to zbrodnia wojenna

Od 24 lutego rosyjskie pociski nieustannie spadają na Ukrainę. Ambasador Oksana Markarowa poinformowała, że wśród nich są także bomby termobaryczne. Jedna z nich miała spaść na miejscowość Ochtyrka w obwodzie sumskim, gdzie zginęło 70 ukraińskich żołnierzy. Do sieci trafił także film, na którym widać rosyjski miotacz ognia TOS-1 służący do ich wystrzeliwania. Termobaryczna wyrzutnia rakiet była widziana na południe od Biełgorodu.

Doniesienia o wykorzystywaniu przez Rosjan broni termobarycznej wzburzyło społeczność międzynarodową. Samo jej posiadanie i wykorzystywanie nie jest zakazane, jednak konwencja genewska mówi jasno, że atakowanie ludności cywilnej bombami termobarycznymi stanowi naruszenie zasad międzynarodowego prawa humanitarnego. "Rosyjskie ostrzały ukraińskich miast pociskami rakietowymi to zbrodnia wojenna" - oświadczył minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM