"Zniszczyliśmy plany wroga w tydzień". Zełenski nazwał Rosjan "zdezorientowanymi dziećmi"

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył w najnowszym wystąpieniu, że Ukraińcy w jedne tydzień zniszczyli plany wroga opracowywane przez lata. Dodał, że "Ukraina nie chce być pokryta trupami żołnierzy". - Idźcie do domu. Cała wasza armia - zwrócił się do Rosjan.
Zobacz wideo

- Jesteśmy narodem, któremu udało się zniszczyć plany wroga w tydzień. Plany opracowywane przez lata. Zdradziecko i z premedytacją. Z nienawiści do naszego kraju, do naszych ludzi, do każdego człowieka, który ma dwie rzeczy: serce i wolność. Ale my ich zatrzymaliśmy - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Podkreślił, że "nawet prości rolnicy przechwytują rosyjskich żołnierzy każdego dnia". - I oni (Rosjanie - PAP) wszyscy mówią jedną rzecz: nie wiedzą, dlaczego się tutaj znaleźli - przekazał.

Zełenski dodał, że coraz więcej rosyjskich żołnierzy ucieka na zachód "przed Ukraińcami", a rosyjskie siły nazwał "zdezorientowanymi, wykorzystywanymi dziećmi". Zaapelował o ich powrót do domu, do Rosji.

- Jestem pewien, że jeśli Rosjanie gdzieś weszli, to tylko tymczasowo. Wyrzucimy ich. Z piętnem hańby - skomentował ukraiński przywódca. Jak przekazał, Ukraińcy "biją wroga nawet bez broni". Wyraził też swój podziw dla cywili broniących Konotopu, Basztanki, Enerhodaru, Melitopola i innych wsi i miast, którzy nie przepuszczają okupantów, blokując drogi.

Prezydent poinformował, że w ciągu tygodnia na ukraińskiej ziemi poniosło śmierć prawie 9 tys. Rosjan, jednak "Ukraina nie chce być pokryta trupami żołnierzy. Idźcie do domu. Cała wasza armia".

Trzej sojusznicy rosyjskiej agresji

Zełenski poinformował o przeprowadzonych w środę rozmowach z premierem Norwegii Jonasem Gahrem Storem, premierem Izraela Naftalim Benetem, z prezydentem Kazachstanu Kasymem-Żomartem Tokajewem, emirem Kataru Tamimem ibn Hamadem Al Sanim, przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem, premierem Kanady Justinem Trudeau oraz prezydentem Polski Andrzejem Dudą.

Prezydent Ukrainy podkreślił, że w środę 141 krajów ONZ sprzeciwiło się prowadzeniu wojny na Ukrainie, a tylko cztery państwa: Korea Północna, Syria, Erytrea i Białoruś pozostają sojusznikami rosyjskiej agresji.

Ósmy dzień inwazji Rosji na Ukrainę [RELACJA NA ŻYWO]

TOK FM PREMIUM