Mariupol otoczony przez wojska rosyjskie. "Okupanci chcą zamienić go w oblężony Leningrad"

Mariupol, prawie półmilionowe miasto portowe na południu Ukrainy, jest otoczony przez wojska rosyjskie - powiedział w czwartek doradca ukraińskiego MSW Anton Heraszczenko, cytowany przez agencję Reutera.

- Okupanci chcą zamienić go (Mariupol) w oblężony Leningrad – powiedział Heraszczenko, odnosząc się w ten sposób do oblężenia i blokady przez Niemców w czasie II wojny światowej sowieckiego miasta, w którym zginęło wówczas około 1,5 miliona osób.

Z kolei władze miejskie Mariupola podały, że Rosjanie bez przerwy i z premedytacją ostrzeliwują krytyczną infrastrukturę cywilną, pozbawiając port wody, ogrzewania i prądu oraz uniemożliwiając dostarczanie zaopatrzenia lub ewakuację mieszkańców.

"Jesteśmy niszczeni jako naród. To ludobójstwo narodu ukraińskiego. (...) Przerywają dostawy żywności i zamykają nas w blokadzie, jak w starym Leningradzie. (...) Rozmyślnie, przez siedem dni, niszczyli krytyczną infrastrukturę podtrzymującą życie w mieście. Znowu nie mamy światła, wody ani ogrzewania" - cytuje agencja oświadczenie rady miejskiej, która dodała, że stara się utworzyć korytarz humanitarny i naprawić infrastrukturę.

Zobacz wideo

Ósmy dzień inwazji Rosji na Ukrainę [RELACJA NA ŻYWO]

Walka o Mariupol

Mariupol to miasto na południu Ukrainy między okupowanym przez Rosję Krymem a zajętą przez wspieranych przez Rosję separatystów częścią Donbasu. Mer Mariupola Wadym Bojczenko przekazał rano, że wojska rosyjskie nacierają nieustannie od 12 godzin. Miasto jest pod ostrzałem, całkowicie zniszczono infrastrukturę mieszkalną, są zabici i ranni, ale policja i siły zbrojne Ukrainy kontynuują jego obronę. Wojska rosyjskie ostrzelały szpital położniczy w Mariupolu – poinformowała rada miejska na Telegramie.

Posłuchaj:

TOK FM PREMIUM