"Rozważymy wszystko". Josep Borrell o ewentualnym zawieszeniu unijnego importu gazu z Rosji

Jeśli chodzi o sankcje wobec Rosji za inwazję na Ukrainę, wszystkie opcje są na stole - napisał w piątek na Twitterze szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.
Zobacz wideo

"Rozważymy wszystko" - powiedział Borrell dziennikarzom zapytany o nowe sankcje, w tym o ewentualne zawieszenie unijnego importu gazu z Rosji.

"Wszystko pozostaje na stole" - dodał po przybyciu na spotkanie ministrów spraw zagranicznych NATO w Brukseli.

Sankcje UE wobec Rosji

W odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę Unia Europejska wprowadziła szereg sankcji: m.in. wykluczyła siedem rosyjskich banków z systemu SWIFT: Otkrytije, Nowikom, PSB, Bank Rossija, Sowkom, VEB i VTB.

Do sankcyjnej listy UE zostali też dodani prezydent Rosji Władimir Putin i minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow. Sankcje polegają na zamrożeniu aktywów w UE.

Sankcje USA wobec Rosji

Władze USA ogłosiły w czwartek nałożenie nowych sankcji przeciwko dziewiętnastu rosyjskim oligarchom, ich rodzinom i firmom. Wśród objętych restrykcjami osób są m.in. rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow i "kucharz Putina" Jewgienij Prigożyn.

Te osoby i ich rodziny zostaną odcięte od amerykańskiego systemu finansowego, ich aktywa zostaną zamrożone, a ich własności zostaną zablokowane" - podał w komunikacie Biały Dom.

DOSTĘP PREMIUM