ONZ zbada przypadki łamania praw człowieka w czasie wojny w Ukrainie. Zełenski skomentował

Rada Praw Człowieka ONZ przegłosowała w piątek rezolucję potępiającą łamanie niezbywalnych praw każdej osoby, do których doszło w czasie rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Powołano komisję śledczą w celu zbadania takich przypadków.
Zobacz wideo

"Naszym wspólnym obowiązkiem jest pociągnięcie winnych do odpowiedzialności poprzez zlecenie dokumentacji i weryfikacji rosyjskich zbrodni oraz identyfikację sprawców" - powiedziała Radzie przed rozpoczęciem głosowania ambasador Ukrainy przy ONZ w Genewie Jewhenija Filipenko.

Rosja zaprzeczyła atakowaniu ludności cywilnej na Ukrainie, a jej przedstawiciel przy Radze Praw Człowieka Jewgienij Ustinow przekazał, że zwolennicy nowej rezolucji "użyją wszelkich środków, by obwiniać Rosję za wydarzenia na Ukrainie".

Wołodymyr Zełenski: Rosyjscy zbrodniarze wojenni zostaną ukarani"

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski napisał w piątek na Twitterze, że z przyjemnością przyjmuje powołanie przez Radę Praw Człowieka ONZ komisji do zbadania rosyjskich zbrodni wojennych. Stwierdził m.in., że Rosjanie, którzy się ich dopuścili zostaną dzięki temu ukarani.

"Z zadowoleniem przyjmuję powołanie przez Radę Praw Człowieka ONZ międzynarodowej komisji do zbadania rosyjskich zbrodni wojennych na Ukraińcach. (...) Rosyjscy zbrodniarze wojenni zostaną ukarani" - skomentował ukraiński przywódca. 

Jak stwierdził Zełenski, dowody łamania praw człowieka zostaną udokumentowane, a w przyszłości wykorzystane przez międzynarodowe trybunały.

TOK FM PREMIUM