Rosyjska parlamentarzystka: Na Ukrainie giną poborowi, z kompanii przeżyło czterech

Rosyjska parlamentarzystka Ludmiła Narusowa powiedziała na posiedzeniu jednej z komisji o rosyjskich poborowych, których wysyłano do działań zbrojnych na Ukrainie. Narusowa to wdowa po Anatoliju Sobczaku, który w czasach, gdy był merem Petersburga, zatrudnił Władimira Putina na stanowisku swojego doradcy. Obecny prezydent Rosji nazywał Sobczaka nauczycielem i przyjacielem.
Zobacz wideo

Ludmiła Narusowa wystąpiła na posiedzeniu komisji Rady Federacji (wyższej izby parlamentu Rosji) ds. ustawodawstwa konstytucyjnego. Nagranie opublikowano na stronie internetowej Rady Federacji.

- Wczoraj ze strefy działań bojowych na Ukrainie wyprowadzono poborowych, których zmuszono do podpisania kontraktu, lub podpisano go za nich. Ale w rezultacie ze stuosobowej kompanii czterech pozostało żywych - powiedziała. Dodała następnie, że ministerstwo obrony odmówiło jej potwierdzenia, czy ta informacja jest prawdziwa, czy też nie.

Oficjalnie ministerstwo obrony Rosji potwierdziło przed dwoma dniami śmierć 500 żołnierzy w wojnie, rozpoczętej 24 lutego. Zgodnie z informacjami, przekazanymi w czwartek przez Amerykanów, zginęło ponad 2 tys. rosyjskich żołnierzy.

Ludmiła Narusowa jest wdową po zmarłym w 2000 roku pierwszym demokratycznym merze Petersburga Anatoliju Sobczaku. W Radzie Federacji zasiada od 2002 roku.

Anatolij Sobczak jako mer Petersburga był protektorem Władimira Putina w czasach, gdy obecny prezydent Rosji przy jego boku rozpoczął karierę polityczną. To właśnie z merostwa Petersburga wywodzi się wiele osób dziś należących do elity rządzącej, które w latach 90. XX współpracowały z Putinem. Samego Sobczaka obecny przywódca Rosji nazywał swoim nauczycielem i przyjacielem.

Putin w 1991 roku został doradcą Sobczaka; szybko zasłużył sobie na miano szarej eminencji w petersburskim magistracie, zyskując coraz większy wpływ na lokalną administrację. W merostwie późniejszy prezydent był odpowiedzialny za kontakty z zagranicą, a w 1994 roku został pierwszym zastępcą mera. 

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM