Siły rosyjskie wyparte z Mikołajowa. Ukraińskie MSW: Ujęto czterech zwiadowców

Siły rosyjskie zostały wyparte z Mikołajowa na południu Ukrainy - poinformowały w sobotę miejscowe władze. Według MSW Ukrainy przy wjeździe do miasta wzięto do niewoli czterech rosyjskich zwiadowców.
Zobacz wideo

MSW oświadczyło na Facebooku, że grupa zwiadowcza została zniszczona "w czasie starcia przy punkcie kontrolnym przy wjeździe do Mikołajewa", żołnierze ukraińscy zniszczyli pojazd opancerzony Tigr i wzięli do niewoli czterech wojskowych, w tym oficera.

"Jeńców przekazano funkcjonariuszom Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU)" - głosi komunikat. 

Władze obwodu mikołajowskiego podały też, że wojska rosyjskie zostały wyparte z miasta, a także z lotniska Kulbakino. "Oni po prostu uciekają, głównie w kierunku Chersonia" - napisał na komunikatorze Telegram szef administracji obwodowej Witalij Kim. 

Dodał, że "w mieście nie ma żadnego wrogiego sprzętu", ale są straty wśród ludności cywilnej. Kim zapewnił, że strona ukraińska zdobyła sporo rosyjskiego uzbrojenia.

Ofiary wśród ukraińskich cywilów

Od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę potwierdzono 351 ofiar śmiertelnych (w tym 19 dzieci) oraz 707 rannych wśród ukraińskich cywilów - poinformowało w sobotę w oświadczeniu Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (OHCHR).

Podana przez organizację liczba ofiar cywilnych dotyczy okresu między godz. 4 rano 24 lutego a północą z 4 na 5 marca. 

Większość cywilów zginęło lub zostało rannych w wyniku użycia ładunków wybuchowych o szerokim polu rażenia, w tym ostrzału z ciężkiej artylerii i wyrzutni rakietowych, a także nalotów rakietowych i bombowych - poinformował organ ONZ.

OHCHR przekazało również, że stosuje ścisłą metodologię, a każdy potwierdzony przez nie przypadek musi być odpowiednio udokumentowany.

Biuro poinformowało, że rzeczywiste liczby dotyczące zabitych i rannych są zapewne znacznie wyższe "zwłaszcza na terytorium kontrolowanym przez rząd (Ukrainy), przede wszystkim w ostatnich dniach" ze względu na to, iż otrzymanie danych z niektórych miejsc, w których toczyły się walki, zostało opóźnione. Wiele doniesień o ofiarach śmiertelnych i rannych wśród cywilów wciąż jest potwierdzanych.

Straty rosyjskie

Od początku inwazji na Ukrainę zniszczono 1902 jednostki uzbrojenia i sprzętu wojskowego Rosji, których wartość wyceniono na 3 mld dolarów - poinformował portal ukraińskiej edycji czasopisma "Forbes".

Wśród zniszczonego wyposażenia znajdują się m.in. 33 samoloty, 37 śmigłowców, 251 czołgów i 939 opancerzonych wozów bojowych. Wartość zniszczonych czołgów oszacowano na miliard dolarów, samolotów i helikopterów - 1,1 mld dolarów, wozów opancerzonych - 0,6 mld USD.

Według danych Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy od początku wojny zginęło ponad 10 tys. żołnierzy rosyjskich.

TOK FM PREMIUM