Wiece przeciw rosyjskiej okupacji w ukraińskich miastach. Tłum skanduje "Chwała Ukrainie!" [WIDEO]

Wiece przeciw rosyjskiej okupacji odbyły się w niedzielę w trzech zajętych miastach ukraińskiego obwodu chersońskiego - Chersoniu, Nowej Kachowce i Nowoołeksijiwce - poinformowało Radio Swoboda, udostępniając filmiki z tych zgromadzeń.
Zobacz wideo

W Nowej Kachowce, która od tygodnia znajduje się w rękach wojsk rosyjskich, na wiecu zgromadziło się kilka tysięcy osób - poinformował doradca szefa ukraińskiego MSW Anton Heraszczenko przez komunikator Telegram. "Całe miasto w barwach ukraińskiej flagi. Brawo kachowianie" - napisał Heraszczenko.

W Chersoniu tłum ludzi wypełnił główny plac miasta przed siedzibą administracji. Wielu z nich było owiniętych we flagi ukraińskie lub trzymało je w rękach. Na plakatach można było zobaczyć m.in. napis "Chersoń to Ukraina". Skandowano "Ukraina!" - pokazują na nagraniach lokalne media. 

Na filmie z Nowoołeksijiwki widać idący drogą tłum z flagami ukraińskimi oraz flagami Tatarów krymskich. Ludzie skandowali "Chwała Ukrainie!" i - nawiązując do słynnych słów ukraińskich obrońców Wyspy Węży - "Rosyjski okręcie p… się!".

Protesty przeciwko rosyjskiej okupacji odbyły się też w sobotę w Chersoniu i Berdiańsku w obwodzie chersońskim.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM