"Rosjanie prowadzą punktowe uderzenia w jądrowe obiekty". Personel Czarnobyla ma być terroryzowany

Rosjanie ostrzelali w niedzielę z wyrzutni rakietowych Grad terytorium instytutu naukowego w Charkowie, na którym jest badawcza instalacja jądrowa - podaje Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). Z kolei szef koncernu Enerhoatom, który obejmuje elektrownie jądrowe na Ukrainie, powiedział, że personel elektrowni atomowych w Czarnobylu i Zaporożu jest terroryzowany przez rosyjskie wojska.
Zobacz wideo

"Po raz kolejny rosyjsko-terrorystyczne wojska prowadzą punktowe uderzenia w jądrowe obiekty Ukrainy" - pisze SBU. "W niedzielę Rosjanie ostrzelali z systemów Grad teren Narodowego Centrum Naukowego. W centrum znajduje się doświadczalna jądrowa instalacja "Źródło neutronów" - dodaje SBU.

Enerhoatom: personel elektrowni w Czarnobylu i Zaporożu terroryzowany

Z kolei Petro Kotin - szef koncernu Enerhoatom, który obejmuje elektrownie jądrowe na Ukrainie - powiedział w niedzielę, że na terenie ukraińskich elektrowni atomowych w Czarnobylu i Zaporożu są rosyjskie wojska, a personel jest terroryzowany.

Jak dodał, okupanci mają na terenie zaporoskiej elektrowni 500 żołnierzy. - Do czarnobylskiej elektrowni według naszych informacji przybyło jeszcze tysiąc. Nie pójdą stamtąd. Bezpośrednio mówią o tym naszemu personelowi: "Róbcie to, co wam mówimy. W innym przypadku pociągniemy was do grobów" - przekazał Kotin.

- Tym terroryzują nasz personel. Całe kierownictwo elektrowni działa pod kierunkiem rosyjskiego dowódcy, który wydaje im rozkazy - powiedział szef Enerhoatomu.

MAEA: W Zaporoskiej Elektrowni Atomowej poziom promieniowania w normie

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) przekazała w niedzielę, że personel Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na Ukrainie dalej pracuje, jednak kierownictwo działa pod kierunkiem dowódcy sił rosyjskich, które zajęły elektrownię w zeszłym tygodniu. W komunikacie MAEA podała, że siły rosyjskie odcięły niektóre sieci komórkowe i internet, utrudniając tym samym kontakt z elektrownią.

"Kierownictwo i personel muszą mieć możliwość wykonywania swoich podstawowych zadań w stabilnych warunkach, bez nadmiernych ingerencji i nacisków z zewnątrz" - podkreślił w oświadczeniu szef MAEA Rafael Grossi.

Pomimo problemów komunikacyjnych personel elektrowni dostarczył informacje o stanie operacyjnym siłowni. Poziom promieniowania, podobnie jak zapewniano wcześniej, pozostaje w normie.

Jak przekazała MAEA w oświadczeniu, zaporoska elektrownia poinformowała o problemach z komunikacją z personelem elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Jest to na razie możliwe jedynie za pomocą poczty elektronicznej.

Siły rosyjskie przejęły kontrolę nad czarnobylską siłownią 24 lutego, w pierwszym dniu inwazji na Ukrainę.

TOK FM PREMIUM