Rosjanie strzelali do protestujących w Nowej Kachowce. Rzucali granaty, by rozgonić tłum

Rosjanie otworzyli w niedzielę ogień do ludzi w okupowanej Nowej Kachowce w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy, by rozgonić demonstrację przeciwko najeźdźcom - podała Interfax-Ukraina, powołując się na świadków. Rannych zostało 5 osób. Także we wsi Jasnohorodka w obwodzie kijowskim Rosjanie strzelali do mieszkańców. Zginęło 5 osób.
Zobacz wideo

Świadkowie wydarzeń w Nowej Kachowce relacjonowali, że Rosjanie strzelali do ludzi i wykorzystywali granaty hukowo-błyskowe, by rozgonić demonstrujących. Bez względu na to mieszkańcy pozostawali na ulicy. Wzywali rosyjskich żołnierzy, by opuścili Ukrainę.

We wsi Jasnohorodka Rosjanie zastrzelili 5 osób

Także we wsi Jasnohorodka w obwodzie kijowskim Rosjanie strzelali do mieszkańców - poinformowało w niedzielę MSW Ukrainy. "Policja obwodu kijowskiego ustala okoliczności ostrzału punktu kontrolnego w rejonie fastowskim" - czytamy w komunikacie.

Jak dodano, Rosjanie przeprowadzili ostrzał najprawdopodobniej za pomocą karabinów maszynowych. Wskutek ataku zginęło pięć osób, a jedna została ranna.

Policja apelowała do mieszkańców, by nie narażali się na niebezpieczeństwo i wstępowali do obrony terytorialnej.

"Życie straciło ponad 360 cywilów"

Biuro wysokiego komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw praw człowieka przekazało, że od początku inwazji Rosji na Ukrainę życie straciło ponad 360 cywilów, rannych jest ponad 700 osób. Jednocześnie organizacja przyznaje, że rzeczywiste liczby są najprawdopobniej wyższe.

TOK FM PREMIUM