Ukraina. Osiem osób zginęło w nocnych atakach bombowych sił rosyjskich w obwodzie charkowskim

Zmasowane bombardowania w obwodzie charkowskim trwały od godzin wieczornych w niedzielę - podała Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych tego regionu na północnym wschodzie Ukrainy. Jest co najmniej osiem ofiar śmiertelnych, zniszczono domy mieszkalne, budynki administracyjne i placówki medyczne.
Zobacz wideo

"Około 300 ratowników ponad 60 razy było kierowanych do pożarów, zawalonych budynków w Charkowie i mniejszych miejscowościach" – podał portal Suspilne, powołując się na służby ratunkowe obwodu charkowskiego.

Po atakach bombowych płonęło 21 budynków w centrum Charkowa, zniszczono całkowicie lub częściowo 11 gmachów. Pożary wybuchły m.in. w blokach mieszkalnych, w tym wielopiętrowych, szkole muzycznej, akademikach i w centrum medycznym.

Rosjanie kontynuują ataki rakietowe i bombowe

W 12. dniu inwazji wojska rosyjskie kontynuują ataki rakietowe i bombowe na ukraińskie miejscowości – poinformował w poniedziałek w porannym komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Wykorzystywane są lotniska na terytorium Białorusi.

Sztab wskazał, że Irpień pod Kijowem od trzech dni jest odcięty od świata i dostaw żywności, bez światła, wody i ciepła, a Rosjanie "zakazali mieszkańcom wychodzenia z domów".

Sytuacja w Irpieniu należy do najdramatyczniejszych na Ukrainie. W niedzielę informowano, że pomimo ciągłego ostrzału zdesperowani mieszkańcy próbują pieszo i autobusami ewakuować się z miasta. Rosyjscy żołnierze strzelali do ludzi, zabili co najmniej osiem osób, w tym dzieci.

"Okupanci, łamiąc międzynarodowe prawo humanitarne, ostrzeliwują cywili, 'zielone korytarze', biorą jako zakładników kobiety i dzieci, rozmieszczają uzbrojenie w dzielnicach mieszkalnych, celowo tworzą kryzys humanitarnych w zajętych miejscowościach" – podkreślono w komunikacie Sztabu Generalnego.

Zwrócono też uwagę, że strona rosyjska przygotowuje "inscenizowane reportaże" dla swoich mediów, w których pokazuje "rzekomą humanitarność napastników", a ukraińskie wojsko w negatywnym świetle. "Siły ukraińskie kontynuują obronę na wszystkich kierunkach ataku przeciwnika" – zapewnił Sztab Generalny.

TOK FM PREMIUM