Ukraina: korytarze humanitarne będą otwarte przez Rosjan. Kierunki ewakuacji budzą obawy

Korytarze humanitarne mają prowadzić do Rosji i na Białoruś. W weekend nie powiodła się ewakuacja Mariupola.

Jak podała w poniedziałek (07.03.2022) agencja Reutera, armia rosyjska wstrzyma o godz. 10:00 czasu moskiewskiego ogień i otworzy korytarze humanitarne w kilku ukraińskich miastach, między innymi w Kijowie. Taką informację przekazało rosyjskie ministerstwo obrony.

W sobotę (05.03.2022) otwarto korytarze humanitarne z Mariupola i pobliskiego miasta Wołnowacha, jednak ewakuacja nie powiodła się. Sobotnie zawieszenie broni w rejonie miało potrwać kilka godzin, jednak obie strony oskarżały się nawzajem o nie zaprzestanie ostrzału. Jak poinformowały w sobotę ukraińskie koleje państwowe, Rosjanie wysadzili w powietrze tory pod Irpieniem w obwodzie kijowskim. Tą trasą miał jechać pociąg z ewakuowanymi ludźmi.

Jak poinformował w poniedziałek (07.03.2022) rano na Facebooku minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow, władze robią wszystko, by stworzyć korytarze humanitarne dla ludności. „To nie jest łatwe, bo rosyjscy terroryści nie dotrzymują słowa. Nie mają litości nawet dla dzieci i kobiet, dla rannych. Ostrzeliwują dzielnice mieszkalne. Ostrzeliwują cywilów podczas ewakuacji. Nawet szakale się tak nie zachowują" – ocenił polityk.

Ukraina i korytarze humanitarne. Rosjanie chcą transportować uchodźców do Rosji i na Białoruś

Według map opublikowanych przez agencję informacyjną RIA korytarz z ukraińskiej stolicy będzie prowadził na Białoruś, a ten z Charkowa – do Rosji. Z kolei korytarze z Mariupola (W samym Mariupolu władze Ukrainy poinformowały, że planują ewakuację ponad 200 tys. cywilów, czyli połowy mieszkańców miasta) i Sum poprowadzą zarówno do innych miast Ukrainy, jak i do Rosji. 

Rosja będzie też transportować wyjeżdżających z Kijowa drogą powietrzną, również do Rosji – poinformowało rosyjskie ministerstwo ministerstwo dodając, iż zastosuje drony do monitorowania ewakuacji i działań w korytarzach humanitarnych na Ukrainie. Dodało też, że "próby oszukania Rosji i całego cywilizowanego świata przez stronę ukraińską są bezużyteczne tym razem".

Korytarze humanitarne na Ukrainie. Prezydent Francji pozostaje w kontakcie z Putinem

Jak napisała Interfax, Rosjanie otworzą korytarze humanitarne na osobistą prośbę prezydenta Francji Emmanuela Macrona, jednak Pałac Elizejski zaprzecza, by Macron poprosił prezydenta Rosji o utworzenie takich korytarzy na Białoruś i do Rosji. Prosił jedynie o możliwość wyjazdu ludności z zaatakowanych przez Rosję miast i dostarczenie tam pomocy. 

Prezydent Francji pozostaje w stałym kontakcie z prezydentem Rosji, próbując przekonać go do zakończenia wojny na Ukrainie, na razie bez rezultatów - komentuje agencja Reutera. 

TOK FM PREMIUM